Piráti pilotují projekt sousedských dětských skupiny na Vysočině

Piráti pilotují projekt sousedských dětských skupiny na Vysočině

Vím, že většina z vás by si tu ráda přečetla, že už existují a že začnou hlídat děti v řádu týdnů. Ale legislativa takhle rychle bohužel neběží. Dobrou zprávou nicméně je, že novela zákona o dětských skupinách již v legislativním procesu je a sousedské skupiny by měly spatřit světlo světa reálně v únoru příštího roku. A k jejich co nejlepšímu nastavení pro praxi začal pilotní projekt v Kraji Vysočina.

Zahájili jsme ho v tomto týdnu formou kulatých stolů, které vedli zástupci Ministerstva práce a sociálních věcí a jak zástupcům obcí, tak potenciálním pečujícím představili harmonogram projektu, formu spolupráce a samozřejmě také spoustu aktuálních informací, jak by sousedské dětské skupiny měly fungovat.

Jaké budou fáze pilotního projektu?

  • Od září do listopadu 2023 – fáze poznávací (mapování potřeb aktérů),
  • Od listopadu do února 2024 - fáze tvůrčí (nastavování parametrů co, kdy, kde, jak),
  • Od února do prosince 2024 – fáze nasazení (samotná realizace „hlídání“ ve skupinách).

A co zajímavého jsme se dozvěděli?

  • Skupina může fungovat v domácnosti pečujícího, nebo vhodném pronajatém prostoru,
  • Stravu bude zajišťovat rodič,
  • Státní příspěvek je navržen ve výši 297 Kč na dítě/den při docházce min 5 hodin denně bez ohledu na věk (nebude tedy zvažovaná vyšší sazba pro děti mladší 4 let a bude se krátit při kratší docházce),
  • Požadavky na vzdělání pečujících budou SŠ nebo VŠ pedagogického, sociálního nebo zdravotního zaměření nebo profesní kvalifikace chůvy nebo asistenta pedagoga a průběžné povinné vzdělávání první pomoci,
  • Požadavky na prostory vychází z vyhlášky č. 350/2021 pro dětské skupiny do 4 dětí,
  • Potenciální žadatel/ka se bude hlásit o zápis do evidence poskytovatelů na MPSV a bude mj. dokládat potvrzení od kraje, který by měl provádět vstupní pohovory, kontrolu domácnosti a průběžné kontroly (přesné nastavení je předmětem pilotního projektu),
  • Pečující bude vést docházku, bude si zajišťovat smluvní vztah s rodiči (na základě metodiky MPSV), bude si muset platit odvody a podávat daňové přiznání (příspěvek od státu se danit nebude, ale příspěvek od rodičů ano).

Pokud proběhne legislativní proces bez problémů, tak by měla novela vstoupit v platnost v únoru a sousedské dětské skupiny by tak mohly začít fungovat. Pilotní projekt se tak bude překrývat se spuštěním tohoto nástroje v celé České republice.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.