
Nedostupná půda je tikající bombou našeho zemědělství
Jihlava, 6. května 2019 - V sobotu 4. května uspořádal v Jihlavě pirátský poslanec Jan Pošvář konferenci o dostupnosti zemědělské půdy. Pozvaní zástupci poskytli pohled na problematiku zisku zemědělské půdy v Česku. Za neziskový sektor promluvila Alena Wranová, reálný příklad z praxe ukázal majitel Permafarmy Veselice Tomáš Franěk. Za malé zemědělce vystoupil tajemník z Asociace soukromého zemědělství ČR Jaroslav Šebek a mladé zemědělce zastoupil prezident Společnosti mladých agrárníků ČR David Brož. Konference byla určena zejména pro odbornou veřejnost, ale na své si přišla i veřejnost, která také v hojném počtu dorazila a diskutovala.

Ministerstvo zemědělství odkládá vyplácení dotací po chovatele
Jihlava, 15. ledna 2021 - Prosincové jednání Českomoravské společnosti chovatelů se zástupci ministerstva zemědělství udělalo vrásky na čele nejednomu chovateli. Ze schůzky totiž vyplynulo, že Státní zemědělský intervenční fond, který peníze pro chovatele rozděluje, rozdělí chovatelům beranů, koz a ovcí dotace nejdříve v lednu. Tento posun vyplácení finančních prostředků může být pro mnohé farmáře a chovatele doslova likvidační.

Břížďala - Podle Rakouska můžeme učit na školách modernímu a ekologickému zemědělství
Jihlava, 11. dubna 2022, Foto zdroj: Kraj Vysočina – Ve středu 6. dubna navštívila Kraj Vysočina rakouská velvyslankyně Dr. Bettina Kirnbauer. Její pracovní program začal v jihlavské mateřské škole Bystrouška, kde za účasti ředitelky školy PhDr. Ljubici Váchové Novákové, krajského radního pro školství Jana Břížďaly a dalších mohla vidět, jak se předškoláci učí německy při různých aktivitních hrách. Mezinárodní projekty realizované Krajem Vysočina často zastřešuje příspěvková organizace Vysočina Education, která byla paní velvyslankyni taktéž představena.

Hana Hajnová - V Senátu se diskutovalo o budoucnosti jaderné elektrárny Dukovany i energetické bezpečnosti Česka
Jihlava, 23. června 2021 - V úterý 22. června se v Senátu PČR konal kulatý stůl na téma „Jak dál s výstavbou Dukovan? Není ohrožena energetická bezpečnost ČR?“ pod záštitou předsedy Senátu pana Miloše Vystrčila a pod vedením paní senátorky Hany Žákové. Už seznam potvrzených účastníků sliboval informačně zajímavé dopoledne. Pozvání totiž přijal i ministr průmyslu a obchodu pan Karel Havlíček, náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti pan Jiří Nováček, generální ředitel společnosti ČEZ pan Daniel Beneš nebo předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost paní Dana Drábová. Kraj Vysočina byl také hojně zastoupen od mé maličkosti, pana hejtmana, starosty města Třebíč pana Pacala, předsedy Energetického Třebíčska pana Jonáše, předsedy Energoregionu 2020 pana Měrky po starostky a starosty z regionu kolem JEDU.

Milan Daďourek - Místní agenda může napomoci rozvoji obcí
Počítky, 16. června 2021 - Téměř na den přesně před devětadvaceti lety vzešel z Konference OSN o životním prostředí a rozvoji, která se konala v brazilském Rio de Janeiru, programový dokument s názvem Agenda 21, který se stal základním textem pro uplatňování principů udržitelného rozvoje. V České republice jsou tyto cíle naplňovány prostřednictvím Místní agendy 21.

Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš navštívil Vysočinu
Jihlava, 28. května 2022, Foto: Kraj Vysočina – Místopředseda vlády pro digitalizaci, ministr pro místní rozvoj a předseda Pirátské strany Ivan Bartoš (Piráti) navštívil v pátek 27. května Vysočinu. Kromě návštěvy krajského úřadu a jihlavského magistrátu si Ivan Bartoš prohlédl výstavu Electric Vehicle Expo 2022, zavítal do obcí oceněných v rámci letošního ročníku soutěže Vesnice roku a v nové budově Krajské knihovny Vysočiny v Havlíčkově Brodě vyslechl prezentaci zástupců Střední průmyslové školy stavební akademika Stanislava Bechyně na téma implementace metody BIM, která může vést k digitalizaci stavebnictví.

Barboru Pipášovou doprovodí na čele pirátské kandidátky tři výrazné Pirátky z regionu
Lídryní pirátské kandidátky na Vysočině pro letošní sněmovní volby byla zvolena předsedkyně krajského sdružení a psychoterapeutka z Moravských Budějovic Barbora Pipášová. Na čele kandidátky ji doprovodí trojice dalších Pirátek - Hana Hajnová z Telče, místopředsedkyně strany a bývalá náměstkyně hejtmana, Markéta Šimková, ředitelka ZŠ a MŠ Křídla a Iva Babincová, pedagožka, psychoterapeutka a radní města Pelhřimova.

Piráti na Vysočině sází na expertku: Kandidátku do sněmovních voleb povede zkušená terapeutka Barbora Pipášová
Piráti na Vysočině si zvolili svou lídryni pro nadcházející parlamentní volby. Stala se jí Barbora Pipášová, uznávaná expertka na duševní zdraví, sociální politiku a podporu komunitního života. Pipášová přináší do politiky nejen odborné znalosti, ale také bohaté zkušenosti z praxe, které chce využít k řešení klíčových problémů, jež trápí občany.

Co by přineslo zrušení ministerstva školství?
Zdeněk Hřib, nový předseda Pirátské strany, překvapil návrhem zrušit ministerstvo školství. Tento výrok otevřel debatu o roli státu v řízení a sledování kvality vzdělávání.

Jak ovlivní výstavba nových reaktorů v Dukovanech život na Vysočině?
Na co se mají připravit obyvatelé krajů dotčených výstavbou nových bloků v elektrárně Dukovany? Jaká opatření má připravit stát a jaká kraje? Na to odpovídá sociekonomická studie Dukovany 2024.

Kdo zaplatí školníky, kuchařky a uklízečky od září 2025?
Návrh rozpočtu ministerstva školství na rok 2025 počítá s nárůstem výdajů o 22 miliard Kč. Toto navýšení se promítne jak do regionálního, tak vysokého školství. Problém ale je, že aktuálně není rozpočtově kryto financování nepedagogů od 1. září 2025.

Podpořme biodiverzitu v lesích způsobem, který dává smysl
Novela lesního zákona míří do Poslanecké sněmovny a kromě řady jiných úprav zavádí zásadní změnu v podobě plateb za tzv. ekosystémové funkce lesů. Tento nový přístup má teoreticky za cíl motivovat vlastníky lesů k udržitelnému hospodaření. Navržené provedení ale není vhodné. Mimo jiné by znamenalo zavedení dotací i na způsoby hospodaření, které dosud byly ze zákona povinné.

Jak postoupila Debyrokratizace a úleva pro zemědělce?
Další oblastí, na kterou se Milan Daďourek ve své práci na Ministerstvu zemědělství zaměřil, byla debyrokratizace a snaha zjednodušit pravidla pro zemědělce a chovatele. Milan prosazoval několik významných změn, které mají přímý dopad na každodenní fungování zemědělských podniků a snižují nadbytečnou administrativní zátěž.

Milan Daďourek "Krajinné prvky je třeba podporovat, ale bez frustrace zemědělců"
Díky pirátskému náměstkovi Milanu Daďourkovi se podařilo připravit legislativní návrhy zaměřené na ozdravení krajiny a podporu biodiverzity, což je klíčové pro dlouhodobou udržitelnost českého zemědělství. Piráti v této oblasti kladou důraz na zlepšení vodního režimu, ochranu půdy a zvýšení krajinné různorodosti. Tyto aspekty jsou zásadní nejen pro boj s erozí a suchem, ale také pro zvládání důsledků extrémních výkyvů počasí, jako jsou záplavy, požáry či vichřice. Různorodá krajina, ve které se pěstuje množství plodin, zajišťuje lepší odolnost vůči těmto negativním jevům a stabilitu pro budoucí zemědělskou produkci.

Daďourek: "Navrhli jsme definici pro rodinné zemědělské hospodářství."
Milan Daďourek během svého letošního plodného působení na Ministerstvu zemědělství významně přispěl k modernizaci přístupu k českému zemědělství. Jako náměstek člena vlády prosazoval pirátský program a priority, mezi něž patřila také podpora rodinných farem. Česko se dlouhodobě vyznačuje vysokou koncentrací velkých zemědělských podniků, což je v ostrém kontrastu s většinou zemí Evropské unie, kde dominují menší rodinné farmy. Zatímco průměrná velikost farmy v Česku dosahuje 150 hektarů, v EU je tento průměr kolem 24 hektarů, přičemž malé farmy často hospodaří na většině zemědělské půdy.

Pavel Knežik: Jsem důkazem, že to jde a má to smysl.
V dnešním rozhovoru se pobavíme s pirátským kandidátem, dobrovolným hasičem a „ajťákem“ Pavlem Knežikem. Pavel je poslední čtyři roky krajským zastupitelem za Piráty. Profesně se pohybuje v IT a v současnosti pracuje jako správce sítě ve výrobní firmě. Je také předsedou Krajského sdružení Vysočina. Při své práci v zastupitelstvu se zaměřil na digitalizaci, otevřenost úřadů a na podporu dobrovolných i profesionálních hasičů.

Pirátské priority pro Vysočinu: Čistá energie a životní prostředí
Do voleb jdeme s heslem „Nabíjíme Vysočinu čistou energií!“, která pro nás znamená rozvíjení energetické soběstačnosti našeho kraje za pomoci obnovitelných zdrojů a také energii našeho týmu plného odbornic a odborníků, kteří mají čistý štít. Protože Piráti jsou jedinou stranou bez korupce. Přinášíme také energii mladých lidí, kterým dáváme hlas a tvoříme co nejlepší podmínky, aby nám na Vysočině zůstávali. A v neposlední řadě využijeme naši energii na obnovu a budování krajinných prvků pro zvýšení odolnosti a rozmanitosti vysočinské krajiny.

Projekt Sala Cultura CZonA byl oficiálně spuštěn
Dne 5. září 2024 se v Jihlavě setkali zástupci Kraje Vysočina a Dolního Rakouska, aby oficiálně zahájili projekt Sala Cultura CZonA, financovaný z programu Interreg Rakousko – Česko 2021-2027. Jako člen Komise kultury a cestovního ruchu jsem velmi rád, že se podílíme na dalším přeshraničním projektu, který propojí naše země v mnoha sektorech.

Pirátské priority pro Vysočinu: Škola jako prostor pro seberealizaci
Školství je nedílnou součástí správy kraje a pro Piráty představuje prioritu. Pirátský přístup ke školství prosazuje i v tomto volebním období Jan Břížďala. Ten se při nastavování školské politiky řídí daty, aby nabídka oborů odpovídala zájmu deváťáků a uplatnitelnosti na trhu práce.

ROZHOVOR: Jiří Svoboda o kultuře a cestě k politice
Přinášíme další z rozhovorů s předními kandidáty do Krajského zastupitelstva. Tentokrát se vyptáváme Jiřího Svobody na téma kultury. Jirka je dlouhou dobu politicky aktivní v Havlíčkově Brodě, kde je v současnosti také předsedou místního pirátského sdružení a členem Výboru pro cestovní ruch, média a kulturu.