Na středních školách máme dostatek míst, pražský scénář nenastal. Říká krajský radní Jan Břížďala za Piráty

21. června 2023
Na středních školách máme dostatek míst, pražský scénář nenastal. Říká krajský radní Jan Břížďala za Piráty


Kraj Vysočina zavčas zareagoval na nárůst počtu deváťáků a přizpůsobil se měnícím se požadavkům na střední vzdělávání v České republice. V tomto školním roce se do středního vzdělávání v kraji hlásilo 5 182 deváťáků, což představuje nárůst o 386 uchazečů oproti loňskému roku. Tuto výzvu jsem očekával, a proto jsem včas navrhl zvýšit kapacity u dlouhodobě poptávaných oborů, u kterých to dává i společenský význam.

Jedním z nejvýznamnějších kroků bylo navýšení kapacity na čtyřletém všeobecném gymnáziu v Jihlavě o jednu třídu. Tato strategie se vyplatila, neboť bodový zisk posledního přijímaného letos byl lepší než loni, což ukazuje na zvýšenou kvalitu studentů přijatých do tohoto oboru. Dalším příkladem úspěšné adaptace je otevření nového oboru Předškolní a mimoškolní pedagogika v Telči. Tato střední škola je jedinou krajem zřizovanou s tímto oborem, na který se přihlásilo 62 uchazečů na 30 míst, přičemž 35 z nich měl tento obor na prvním místě – lze tedy vidět zvýšený zájem o nové obory a potvrdilo nám to strategii, kterou jsme se vydali. Taktéž jsme umožnili vznik nové soukromé montessori střední školy Meruzalka s v kraji unikátním oborem Ekologie a životní prostředí. Pro další školní rok se předpokládá otevření oboru Technické lyceum při Střední škole průmyslové, technické a automobilní Jihlava. Právě lycea jsou zajímavou alternativou klasických gymnázií, jelikož vhodným mixem kombinují všeobecnou a odbornou složku vzdělávání.

Tento plán ukazuje proaktivní přístup kraje k předvídání a reagování na měnící se vzdělávací potřeby studentů. Tyto úspěchy kontrastují se situací v Praze a Středočeském kraji, kde roste počet deváťáků bez dostatečné kapacity na středních školách, což vede k nepřiměřenému tlaku na studenty a školy. Naše strategie prokázala svou hodnotu, když všichni žáci v Kraji Vysočina našli vhodný obor pro středoškolské studium. Bez aktivního zásahu a důkladné přípravy na základě dat mohl Kraj Vysočina čelit stejným problémům jako Praha nebo Středočeský kraj. Proto jsem rád, že se nám včasná reakce na současné demografické trendy vyplácí a nabízíme dostupné kapacity v poptávaných oborech.

Jan Břížďala, radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu, informatiky a komunikačních technologií

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.