V Telči se diskutovalo o podobě areálu bývalého zimního stadionu. Vyrůst by zde mohl přírodní amfiteátr nebo park

13. května 2022
V Telči se diskutovalo o podobě areálu bývalého zimního stadionu. Vyrůst by zde mohl přírodní amfiteátr nebo park

Telč, 13. května 2022 – Areál bývalého zimního stadionu se nachází v Telči na ulici Hradecká za areálem škol. Tato plocha o celkové rozloze 11 550 m2 čeká na revitalizaci již 7 let, od doby, kdy ve městě vyrostl nový krytý zimní stadion. “Areál bývalého zimního stadionu slouží v současné době jako provizorní parkoviště pro návštěvníky města, ale svou jedinečnou polohou v blízkosti centra si výslovně říká o využití, které svou výjimečností doplní charakter historického města UNESCO,” uvedl Jiří Pykal, předseda Komise regenerace rady města a zastupitel za Společně pro Telč.

Na jednání této komise se lokalita bývalého zimního stadionu objevuje pravidelně, naposledy v loňském roce projednávala připravené návrhy pracující například s parkovacím domem. Ale řešení, které by nadchlo vedení města i občany se zatím nalézt nepodařilo. I proto se Jiří Pykal ve spolupráci s Ing. Jiřím Bláhou rozhodl uspořádat ve středu 11. května přednášku pro veřejnost s názvem “Jak šel čas s lokalitou bývalého zimního stadionu v Telči”.

“Přednášku s následnou diskusí jsme uspořádali v Lannerově domě, sídle Národního památkového ústavu v Telči, z jehož oken je výhled přímo na celý areál. Přišlo více než 50 posluchačů, aby se dozvěděli nejen o zajímavé minulosti tohoto místa, ale i tom, jak by toto místo mohlo v blízké budoucnosti vypadat”, uvedl Jiří Pykal.

První částí provedl přítomné Ing. Jiří Bláha z Ústavu teoretické a aplikované mechaniky Akademie věd, který se zaměřil na historii místa, ukázal staré mapy a veduty Telče a z pozdějších dob i fotografie. Poté Mgr. Jiří Neubert z Národního památkového úřadu (Územní pracoviště v Telči) navázal s urbanistickým pohledem - co vše by mělo hrát roli při plánování podoby jakékoli lokality, jak funguje organismus města a propojení jeho jednotlivých částí. Představil také práci studentů univerzity z rakouské Kremže, kteří se lokalitou zabývali v roce 2016. V třetí části Jiří Pykal seznámil hosty s vývojem pohledu na místo od roku 2015, kdy zde ukončil činnost starý zimní stadion a nastínil aktuální záměry města s touto cennou lokalitou. Zadání od vedení města Telče pro její využití je velmi úzce spjato s problematikou parkování na náměstí. Respektive snahou města najít dobře dostupnou a vyhovující alternativu pro parkování tak, aby na telčském náměstí bylo aut co nejméně. Jako jedno z možných míst je právě bývalý zimní stadion, který už jako provizorní parkoviště slouží.

<embed alt="V Telči se diskutovalo o podobě areálu bývalého zimního stadionu. Vyrůst by zde mohl přírodní amfiteátr nebo park" embedtype="image" format="left" id="6298" />

S tímto zadáním si zatím nejlépe poradil projektant, který na místě odprezentoval prvotní vizualizaci svého konceptu, jak by tato lokalita mohla vypadat a fungovat. Velkou část v jeho návrhu tvoří “zelené” veřejné prostranství s mnoha stromy, vodními prvky a přírodním amfiteátrem, o který by moc stál telčský folklorní soubor Podjavořičan. Návrh přichází se zajímavým geometrickým řešením a oddělováním celého prostoru, ve kterém zůstává dostatek místa pro pozemní a případně i podzemní parkování. Jiří Pykal doplnil, že “na tomto návrhu by se mělo dále pracovat, protože je v souladu s míněním většiny zastupitelů, radních i komise regenerace. Další zpřesňující studie by měla být hotová do podzimu.” Po prezentacích se rozproudila velmi živá diskuse, ve které několikrát padla i myšlenka, že úplně nejlepší řešení by mohlo vzniknout, kdyby ze zadání vypadla nutnost parkování úplně. Jaká bude skutečná podoba teprve uvidíme.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.