Senioři na palubě - Zdeněk Guži - Ze slovenské osady do parlamentu

9. března 2021
Senioři na palubě - Zdeněk Guži - Ze slovenské osady do parlamentu

Jihlava, 9. března 2021 - Již dříve jsme vás informovali o rozjezdu projektu Senioři na palubě. Jedním z prvních ambasadorů, kteří se na Vysočině na palubu přidali, je Zdeněk Guži. Protože je zároveň i romské národnosti, a blíží se Mezinárodní den Romů, rozhodli jsme se uspořádat sérii tří online večerů, kterými nás provede.

Začínáme ve středu 10. března od 18:00 povídáním o životě pana Gužiho. Sejdeme se online na Jitsi: https://jitsi.pirati.cz/paluba_vysocina.

Poválečné dějiny Romů ve vyprávění pana Gužiho

Poválečná historie Romů na území Československa je pro mnohé stále neznámou kapitolou. Z koncentračních táborů se vrátilo asi 500 českých a moravských Romů, což představovalo zhruba 10 procent původní populace. Již koncem 40. let k nám začali přicházet Romové ze Slovenska, částečně neorganizovaně a částečně v rámci náborových akcí.

Zdeněk Guži byl jedním z těch, kteří se narodili již v Česku. Když v roce 1949 přišel na svět, pracovali jeho rodiče v Brně. Po roce se vrátili do slovenské osady Súdovce, kde pan Guži strávil celé dětství. Po základní škole odešel do Zvolena, kde se vyučil elektrikářem.

"To je náš Zdeno, je v Český národní radě!"

Na základní vojenskou službu narukoval do Havlíčkova Brodu a po jejím ukončení přišla nabídka zůstat v armádě další tři roky. Nakonec v ní strávil 30 let. Mimo jiné má za sebou 1300 seskoků padákem. V 70. a 80. letech se začal zajímat o romský aktivismus a situaci Romů ve svém okolí, vystupoval s kapelou.

V listopadu 1989 založil okresní pobočku Romské občanské iniciativy v Havlíčkově Brodě a pod hlavičkou Občanského fóra úspěšně kandidoval do České národní poslanecké rady.

V roce 1994 se vrátil do armády, doplnil si vysokoškolské vzdělání a zúčastnil se například i mise OSN v Jugoslávii. Poté, co službu ukončil, věnoval se 15 let pedagogické činnosti. Vyučoval romštinu, romistiku, veřejnou správu a občanskou výchovu na střední škole.

V současné době je v důchodu a je aktivním členem Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Senioři na palubě

Celorepublikový projekt Senioři na palubě si klade hned několik cílů. Seniorům se snaží nabídnout přehledné a srozumitelné odpovědi na otázky, které je skutečně zajímají. Mimo to nabízí střední a starší generaci prostor pro setkávání a seberealizaci v rámci takzvaných seniorských palub, na kterých je možné se zapojit i do pořádání přednášek, kurzů či workshopů

Doplňující informace

Více informací o projektu Senioři na palubě najdete na webu seniori.pirati.cz, vyprávění pana Gužiho na stránkách Paměť Romů, v časopise romistických studií Romano džaniben nebo na webu Romea.cz.

Další Paluby s panem Gužim:

Středa 24. 3. od 18:00: Romský jazyk a kultura: Co je to romství?

Středa 7. 4. od 18:00: Padesát let Mezinárodního dne Romů: České i světové romské hnutí

Autor fotografie: Jan Ort

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.