Sbírka počítačů pro děti - Díky darům Piráti na Vysočině pomohli deseti rodinám

3. prosince 2020
Sbírka počítačů pro děti - Díky darům Piráti na Vysočině pomohli deseti rodinám

Deset rodin z Vysočiny obdrželo darovanou výpočetní techniku, díky které školou povinné děti získaly možnost se účastnit distanční výuky. Sbírka byla součástí celorepublikové iniciativy, kterou Piráti spustili s příchodem podzimních mimořádných vládních opatření. K těm patřilo i uzavření škol a přechod na online vzdělávání. I během druhé vlny se ale ozývaly rodiny, zejména pak rodiče samoživitelé, jimž pro účast jejich dětí na distanční výuce chybělo potřebné vybavení.

“Na Vysočině jsme se k iniciativě velmi rádi připojili. Sběrné místo jsme zřídili v našem Jihlavském pirátském centru a výzvu šířili zejména po sociálních sítích. Zhruba desítka dárců nám přinesla notebooky, stolní počítače, monitory, klávesnice, myši, sluchátka, webkamery a další nezbytné vybavení, které jsme zkontrolovali, nainstalovali svobodný operační systém a distribuovali dále do rodin,” říká koordinátorka sbírky Eva Nováková.

Rodiny, které počítače potřebovaly, se často ozývaly samy, s několika žádostmi o vybavení pro své klienty se na nás obrátily i neziskové organizace, zejména z Jihlavy. Mezi dětmi se objevovaly i děti se speciálními vzdělávacími potřebami, jako dárci se hlásili jednotlivci i organizace. Obě skupiny ocenily možnost poslat své nevyužívané vybavení dále do rodin, ve kterých může ještě posloužit. Výzva tak v sobě obsahovala kombinaci aspektu udržitelnosti a solidarity s těmi, na které koronavirová krize dopadla nejvíce.

Celostátně se zapojily na dvě stovky dárců, kteří do sbírky přispěli více než třemi stovkami počítačů (PC, notebooků nebo tabletů) a dalším vybavením. “Sbírku vítám jako jeden ze způsobů, který přispěl k zapojení znevýhodněných dětí do výuky. To se bohužel i během druhé vlny ukázalo jako přetrvávající problém, na nějž vláda nebyla dostatečně připravena. Jestliže po žácích požaduje, aby se účastnili distanční výuky, musí k ní mít zajištěn přístup. Některým žákům poskytlo vybavení MŠMT (prostřednictvím škol), další rodiny dosáhly na pomoc různých nadací, stále jsme se ale dozvídali o dětech, pro které byla výuka nedostupná,” dodává nově zvolený krajský radní pro oblast školství a IT, Jan Břížďala.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.