Piráti prosadili omezení šikany ze strany autorských svazů. Za rádio v provozovně už nebudou absurdní poplatky

Piráti prosadili omezení šikany ze strany autorských svazů. Za rádio v provozovně už nebudou absurdní poplatky

Jihlava, 17. října 2022 - V pátek 14. října prošla Poslaneckou sněmovnou úprava autorského zákona. Do návrhu Ministerstva kultury se Pirátům povedlo prosadit několik zásadních změn. Ty výrazným způsobem zlepší postavení a ochranu uživatelů, zastaví zbytečnou šikanu majitelů provozoven s přijímači, které nevyužívají ke komerčním účelům a posílí volnost tvorby umělců – autorů či interpretů. Stejně tak zabrání vzniku povinné kolektivní správy pro média. Návrh, který je naplněním dlouhodobého programu Pirátů i programového prohlášení vlády, nyní míří na projednání do Senátu.

Dlouho očekávanou změnou je zrušení povinnosti hlásit produkci vlastní hudby OSA nebo hlásit produkci skladeb, u nichž vypršela ochranná lhůta, kdy jde o pravidla, jež v minulosti řada umělců kritizovala. Podařilo se také odstranit šikanózní paragrafy, kvůli nimž museli platit provozovatelé obchodů za to, že mají na prodejně například radiopřijímač, který ale nesouvisí s obchodní činností.

„Ochrana autorů nemůže být zneužívána ke ždímání živnostníků nebo k cenzuře svobodného obsahu. Dodnes tyto absurdity platily. Piráti v čele se současným ministrem pro legislativu Michalem Šalomounem na tento nešvar dlouhodobě upozorňovali a v některých případech, kdy se ochranný svaz autorský choval ještě absurdněji, než mu umožňoval zákon, se obraceli na soud. Schválením této úpravy končí pro nás nepřijatelná praxe. Stojíme za zájmy občanů,“ doplňuje rozhodnutí sněmovny předseda Pirátů na Vysočině Jan Pošvář.

„Za mě je naprosto klíčové, že se v zákoně nakonec podařilo prosadit zrušení povinného kolektivního správce pro média. Je to jeden z klíčových bodů dlouhodobého programu Pirátské strany a teď díky našemu angažmá ve vládě se podařilo této zamýšlené monopolizaci zabránit. Kolektivní správce tak bude zastupovat jen ty mediální domy a vydavatele, kteří o to požádají. Ostatní, vč. nezávislých vydavatelů, tak nebudou vystaveni tlaku větších mediálních domů rozhodujících o distribuci licenčních poplatků mezi všechny vydavatele,“ říká náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová (Piráti).

„Celkově vnímám návrh novely autorského zákona za dobrý kompromis, který začíná reflektovat situaci v oblasti audiovizuální komunikace 21. století a věřím, že ho v této podobě schválí i Senát,“ dodává Hajnová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.