Neziskový sektor je pro rozvoj kraje důležitý, říká náměstkyně hejtmana Hajnová

21. ledna 2022
Neziskový sektor je pro rozvoj kraje důležitý, říká náměstkyně hejtmana Hajnová

Jihlava, 21. ledna 2022 - Systém spolupráce s nestátními neziskovými organizacemi (NNO) funguje v Kraji Vysočina již 20 let. Vysočina tak patří mezi kraje, kde se oboustranně daří udržovat živou komunikaci s neziskovými organizacemi, což není samozřejmostí. V některých krajích se doposud nedaří systémovou spolupráci nastavit.

V rámci krajského úřadu koordinuje agendu NNO Odbor regionálního rozvoje, který svolává pravidelnou pracovní skupinu, na které se potkávají zástupci jednotlivých odborů se zástupci zastřešující organizace NNO, kterou je KOUS Vysočina. „I proto jsem v povolebních jednáních po krajských volbách stála o to, aby i v rámci samosprávy byl neziskový sektor koordinován v rámci gesce regionálního rozvoje. A jsem ráda, že se nám to podařilo. Neziskové organizace jsou totiž důležitými partnery v regionu a v rozvoji kraje mají svou nezastupitelnou roli,“ uvedla Hana Hajnová, pirátská náměstkyně pro regionální rozvoj.

V Kraji Vysočina působí na 7 tisíc neziskových organizací, které mají různé formy i oblasti svých činností – nejvíce je spolků (cca 4 tisíce), dále zde působí několik stovek honebních společenstev a církevních právnických osob a v desítkách pak obecně prospěšné společnosti, svazky obcí nebo nadační fondy. „Kraj Vysočina pamatuje na rozvoj neziskových organizací jak ve svých strategických dokumentech, např. přímo ve Strategii rozvoje Kraje Vysočina, tak i v konkrétních opatřeních, mezi kterými jsou např. dotační programy ve Fondu Vysočiny, nebo smlouva o spolupráci s KOUSem, kterou aktuálně připravuji na únorové jednání zastupitelstva. Pro letošní rok budu žádat kolegy v krajském zastupitelstvu o finanční podporu ve výši 300 tisíc korun pro rozvoj aktivit KOUSu,“ doplnila Hajnová.

Jedním z výstupů spolupráce kraje s KOUSem z loňského roku je spuštění speciálního portálu pro neziskový sektor (nejen) na Vysočině s názvem NEZISKON. Ten vytváří virtuální prostor, online komunitní hnízdo neziskovek, které si vzájemně pomáhají a sdílejí své zkušenosti. Měl by to být zároveň i nástroj, jak mohou neziskové organizace lépe reagovat na současné výzvy, které přinesla např. pandemie nemoci covid 19.

V rámci Fondu Vysočiny mohou dále neziskové organizace získat v letošním roce finanční podporu ve více než polovině z 37 vyhlašovaných programů. Například organizace působící ve specializované domácí paliativní péči dosáhnou letos na 28 milionů korun. Připravená je i podpora sportovních a kulturních spolků, ať už pro pořádání akcí nebo pro investice do jejich infrastruktury, dále podpora dobrovolnictví, prevence kriminality a další. Vrací se také dotační program pro realizátory Místní agendy 21, podpora pro investice v sociálních službách nebo Ekologická výchova. „Tento týden jsem měla možnost potkat se se zástupci neziskovek na online vzdělávacím semináři na téma projektového managementu a řízení, takže věřím, že tyto nabyté vědomosti rádi zúročí při přípravě žádostí o dotaci z Fondu Vysočiny. Zároveň se těším, že se v tom letošním roce budeme potkávat více offline než online, například během akce Čistá Vysočina nebo vyhlášení Skutku roku, které by bez aktivního zapojení dobrovolníků z celého kraje jen těžko dosahovaly takových úspěchů, jakých dosahují,“ zmínila Hana Hajnová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.