Na trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se vrátil historický vlak

Na trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se vrátil historický vlak

Od pátku 7. dubna je opět v provozu železniční trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi. Na trať se tak vrací historický vlak, který zájemce sveze turisticky vyhledávanými lokalitami. Kraj Vysočina přispěl na provoz vlakové soupravy téměř jedním milionem korun.

Celkem 67 provozních dnů se budou moci turisté a fanoušci drážní dopravy svézt po více než dvacetikilometrové trati, spojující historická města Jemnice a Moravské Budějovice. Trať, která vznikla v roce 1896 a po sto letech byla vyhlášena kulturní památkou, představuje jedinou dosud zachovanou technickou památku kdysi rozsáhlého projektu železnice spojující Moravský Krumlov s Třeboní.

Provozní dny
Jízdní řád MB-Jemnice

Historický vlak vás sveze krajinou jižní části Vysočiny, Jevišovické pahorkatiny a rozvodím říček Rokytky a Jevišovky. „Jsem ráda, že se na trať mezi Jemnicí a Moravskými Budějovicemi se začátkem turistické sezóny vrací historický vlak, který potěší malé i velké fanoušky drážní dopravy. Trať zde vede opravdu malebnou krajinou a velmi mě překvapily hezky zachovalé a udržované budovy stanic. Podle informací pana strojvedoucího Martina Kouřila se v té nejhezčí v Dědicích dá během léta i občerstvit, takže se už těším, až se sem vydáme s rodinou v létě,“ říká náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová (Piráti), která se zúčastnila zahajovací jízdy letošní sezóny.

V loňském roce vyšel provoz historické soupravy na více než 820 tisíc korun, přičemž jízdní řád nabídl celkem 63 provozních dnů a vlakem se svezlo 3444 cestujících. Kraj podporuje provoz i v letošním roce. „Kraj Vysočina přispívá na turistický provoz vlaku téměř jedním milionem korun a samozřejmostí je platnost tarifu Veřejné dopravy Vysočiny pro všechny cestující,“ doplňuje Hana Hajnová.

Trať Jemnice-MB

Co vše můžete podél historické trati navštívit? V královském městě Jemnice vás zaujme čtyřkřídlý novobarokní zámek, zámecký park nebo kostel svatého Víta s památnou lípou a podzemními prostory. Moravským Budějovicím taktéž vévodí zámek s expozicí zaniklých řemesel.

„Pro Budějovice je to určitě zajímavá alternativa, jak velmi pěkným prostředím historické trasy dojet na výlet do Jemnice případně pokračovat dál například na kolech. Taktéž pro turisty to může být příjemná možnost, jak navštívit například koupaliště v Moravských Budějovicích. Aktuálně máme v našem městě zcela nově otevřené kompletně zrekonstruované muzeum řemesel včetně různých atraktivních prohlídek, takže to jako místní mohu doporučit,“ zve na výlet Pirát a radní Moravských Budějovic Tomáš Veverka.

Zámek Jemnice
Zámek Jemnice
Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.