Maraton psaní dopisů s Piráty Vysočina

16. prosince 2022
Maraton psaní dopisů s Piráty Vysočina

Jihlava, 16. prosince 2022 - Již po několikáté se Piráti z Vysočiny účastní tzv. Maratonu psaní dopisů, tedy akce upozorňující na nespravedlivě vězněné a pronásledované aktivisty, reportéry, právníky i běžné lidi. Prostřednictvím dopisů adresovaných vládám a úřadům jednotlivých zemí se snažíme upozornit na porušování jejich práv.

Každoročně se v Česku pořádá více než 300 podpisových akcí, na kterých se napíší tisíce dopisů. Celosvětově pak toto číslo sahá k milionům. Do maratonu psaní dopisů s Amnesty International se také letos zapojili Piráti z Vysočiny. Dopisy se psaly v Telči, Jihlavě a v Havlíčkově Brodě.

<embed alt="Maraton psaní dopisů s Piráty Vysočina" embedtype="image" format="left" id="11961" />

Letošní ročník tohoto projektu se zaměřil na pomoc šestici lidí z celého světa. Shahnewazi Chowdhurymu, který je obviněn na základě bangladéšského zákona o digitální bezpečnosti (DSA), hrozí za vyjádření názoru na Facebooku až 10 let vězení. Za pokojné uplatňování práva na svobodu projevu a shromažďování je uvězněn Kubánec Luis Manuel Otero Alcántara. Yren Rotela a Mariana Sepúlveda jsou členky transgender komunity, která je v Paraguayi dlouhodobě a systematicky šikanována.

Za nesouhlas s vládou skončili Vahid Afkari a jeho bratři ve vězení. Jeden z nich byl popraven a Vahid byl odsouzen k desítkám let ve vězení a 74 ranám bičem. Ruská umělkyně Alexandra Skočilenko nahradila cenovky v supermarketu protiválečnými informacemi a hesly. Za to byla uvržena do vazby a hrozí jí až deset let vězení. Hongkongská právnička Chow Hang-tung chtěla spolu s dalšími lidmi zapálit svíčku za oběti vojenského masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu z roku 1989. Místní orgány ji za to však obvinily z „podněcování k podvratné činnosti“. Hrozí jí trest až deseti let vězení.

<embed alt="Maraton psaní dopisů s Piráty Vysočina" embedtype="image" format="left" id="11962" />

Někdy dokáže obyčejný dopis změnit lidský život! Ručně psaný dopis má v dnešní digitální době obrovskou sílu a přispívá k vytváření mezinárodního tlaku na výše zmíněné případy. Amnesty International uvádí, že téměř u třetiny případů se podaří prosadit změnu, tedy propustit vězněné, zajistit pro vězně zdravotní péči, setkat se s právníky či s rodinou.

Zkušenosti s Maratonem psaní dopisů má také náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová (Piráti). „Do Maratonu psaní dopisů se zapojuji pravidelně už několik let. Přijde mi to jako to nejmenší, co můžu udělat pro ty, kterým jsou nespravedlivě upírána jejich práva. A jestli dokáže takový dopis něco změnit? Určitě! Například v loňském roce se i díky záplavě dopisů dostala po třech letech z vězení Nassima al-Sadah, obránkyně práv žen v Saudské Arábii. Chtěla pro tamní ženy "jen" právo řídit auto a skončila za to na vězeňské samotce. Věřím, že i můj dopis jí pomohl k tomu, aby se mohla vrátit ke své rodině,“ říká Hanka Hajnová.

<embed alt="Maraton psaní dopisů s Piráty Vysočina" embedtype="image" format="left" id="11963" />

„Dopisy mají rozhodně smysl – je dobře, že úřady a vlády zemí, ve kterých dochází k porušování lidských práv, vidí, že tyto skutky nejsou lidem ve světě jedno. Už v minulosti došlo k tomu, že zaslané dopisy pomohly v některých případech ke změně situace, proto doufám, že tomu tak bude i tentokrát,“ doplňuje předsedkyně pirátského krajského zastupitelského klubu Blanka Lednická.

„Chtěla jsem podpořit tuto záslužnou akci, protože si myslím, že jeden dopis asi moc nedokáže, ale když jich budou desítky anebo stovky, tak by měly,“ dodává pelhřimovská Pirátka a místopředsedkyně místního sdružení Zdeňka Lišková.

<embed alt="Maraton psaní dopisů s Piráty Vysočina" embedtype="image" format="left" id="11964" />

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.