Listopad ve Sněmovně z pohledu Jana Pošváře

7. prosince 2018
Listopad ve Sněmovně z pohledu Jana Pošváře

Listopad začal na seminářem o domácím vaření piva, který pořádal Ondra Polanský s Radkem Holomčíkem. Seminář se uskutečnil, protože Radek s Ondrou chystají novelu o spotřební dani, která by měla takzvané „domovarnictví” usnadnit a ode mne mají plnou podporu. Více v tiskové zprávě.

Týden poté jsem pořádal Kulatý stůl o dostupnosti půdy, který byl neméně důležitý. Jednalo se zejména o nově připravované a námi odmítané informační povinnosti a předkupním právu. Debaty se zúčastnili zástupci organizací, které reprezentují všechny skupiny zemědělců – nechyběli Petr Klos, předseda Svazu vlastníků České republiky, nebo Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu České republiky. Více v tiskové zprávě.

Pár dní poté jsem s delegací rozpočtového výboru vyrazil na setkání s partnerským výborem Spolkového sněmu v Berlíně. V rámci této zahraniční cesty jsem jednal s poslanci a se zástupci spolkových ministerstev (financí a práce a sociálních věcí), zemské finanční správy i s místní volenou reprezentací.

Celý listopad se jinak nesl ve znamení schvalování rozpočtu. Na jednání rozpočtového výboru měl dorazit kancléř Mynář, který měl obhájit rozpočet Pražského hradu, ale nedorazil stejně jako minulý rok. Potěšilo mě ale, že se do závěrečného čtení s podporou hospodářského výboru dostal návrh, který ruší pokuty pro vodáky za plavbu pod vlivem alkoholu. Naproti tomu na návrh ODS bylo opět přerušeno projednávání rozšíření zveřejňování informací v registru smluv na ČEZ. Celkem jde již o šesté přerušení.

Na závěr měsíce jsme si střihli mimořádnou schůzi, kde se hlasovalo o nedůvěře vládě Andreje Babiše. Já stejně jako všichni Piráti jsem hlasoval pro vyslovení nedůvěry vládě. Komunisté vládu podpořili přímo a sociální demokracie svojí neúčastí nepřímo, tak jak bylo dopředu avizováno. Smysl schůze vidím hlavně v tom, že jsme demokraticky veřejně ukázali, že nedůvěřujeme vládě, protože neřeší klíčové otázky, které trápí naše občany, a zejména Andreji Babišovi, který ztratil veškerou důvěryhodnost, která mu zbývala.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.