Kraj Vysočina uzavřel s obcemi, které jsou v hledáčku pro možné úložiště radioaktivního odpadu, Memorandum o společném postupu vůči státu

Kraj Vysočina uzavřel s obcemi, které jsou v hledáčku pro možné úložiště radioaktivního odpadu, Memorandum o společném postupu vůči státu

Jihlava, 19. května 2022 – Rada Kraje Vysočina schválila jednomyslně na svém středečním jednání Memorandum o společném postupu při jednání se státními orgány o otázce potenciálního hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. „Naplňujeme tak programové prohlášení rady, kde jsme deklarovali, že budeme stát na straně dotčených obcí,“ uvedla po jednání rady Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje za Piráty. „Cílem Memoranda je uskutečnění toho, že aktuálně prováděný výběr finální lokality umístění hlubinného úložiště radioaktivního odpadu bude proveden za podmínky respektování oprávněných zájmů dotčených obcí i kraje a po vypořádání veškerých důvodných rizik souvisejících s jeho umístěním,“ doplnila.

V Kraji Vysočina se problematika tzv. HÚRAO (hlubinné úložiště radioaktivního odpadu) týká hned dvou lokalit – Čertova Hrádku na Jihlavsku a Horky na Třebíčsku. Celkem jsou v užším výběru 4 lokality, kromě Vysočiny ještě Janoch v jižních Čechách a Březový potok v Plzeňském kraji. Memorandum Kraj Vysočina uzavírá s celkem 18 obcemi, kterých se aktuální proces výběru nejvíce dotýká. Jsou to obce a městyse: Boršov, Budišov, Cejle, Dolní Cerekev, Hodov, Hojkov, Milíčov, Mirošov, Nárameč, Nový Rychnov, Oslavice, Oslavička, Osové, Rohozná, Rohy, Rudíkov a Vlčatín. Pokud by mělo dojít k budování úložiště, dotklo by se to ale oblasti mnohem širší. Zvýšená dopravní zátěž, příliv velkého počtu pracovníků a s tím související sociekonomické dopady by zasáhly i města Jihlavu nebo Třebíč.

Náměstkyně Hajnová se se zástupci obcí z obou lokalit pravidelně setkává, společně konzultují aktuální situaci, vyměňují si informace a koordinují postup vůči orgánům státní správy. „V současné době se společně věnujeme dvěma hlavním tématům – přípravě návrhu zákona o řízeních souvisejících s hlubinným úložištěm radioaktivního odpadu, který obcím může pomoci hájit jejich zájmy a pak koncepci nakládání s radioaktivním odpadem v ČR. Naší ambicí je dosáhnout toho, aby vláda do tohoto dokumentu zapracovala i další varianty, jak naložit s vyhořelým palivem, než jen ho nevratně uložit pod zem,“ dodala Hajnová.

Návrh zvláštního zákona i aktualizace zmíněné koncepce je aktuálně v rukou ministerstva průmyslu a obchodu. Kraj Vysočina a dotčené obce budou usilovat o to, aby se během projednávání na hlas dotčených samospráv nezapomínalo.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.