Kraj Vysočina podpoří letos venkovské služby částkou 6,6 milionů korun

31. května 2022
Kraj Vysočina podpoří letos venkovské služby částkou 6,6 milionů korun

Jihlava, 31. května 2022, Foto: Kraj Vysočina – I v letošním roce vyhlásil Kraj Vysočina program Venkovské služby 2022, který je určen na podporu poskytování základních služeb v obcích do 500 obyvatel, s celkovou alokací 7 milionů korun. „Rada kraje dnes rozhodla podpořit z tohoto programu celkem 151 obcí za 6,6 milionů korun. Byly tak podpořeny všechny žádosti, které splnily administrativní požadavky programu. Obce si mohly podat žádost o dotaci na služby, které na svém území poskytují – ať jsou to kamenné nebo pojízdné prodejny potravin, pobočky pošty a pošty Partner, knihovny, prostory pro primární zdravotní péči nebo objekty, které slouží jako atraktivita cestovního ruchu,“ uvedla náměstkyně pro oblast regionálního rozvoje za Piráty Hana Hajnová.

Maximální dotace činila 50 000 Kč na jeden projekt a žádosti bylo možné podávat do 7. května. Z celkového počtu 151 podpořených žádostí bylo 138 kamenných prodejen, 2 pojízdné prodejny, 9 poboček pošty, 7 obecních knihoven a 2 atraktivity cestovního ruchu. Několik obcí ve své žádosti kombinovalo až tři služby najednou, což je v souladu s podmínkami programu.

„Mrzí nás, že oproti roku 2021 došlo k mírnému poklesu počtu podaných žádostí do programu Venkovské služby 2022, protože některé prodejny byly i přes podporu kraje bohužel uzavřeny z důvodu nerentability. Přesto věříme, že tato podpora má smysl a počítáme s ní i do budoucna,“ uvedla náměstkyně Hajnová.

S podporou zachovaní služeb na venkově souvisí i další rozhodnutí rady kraje, přijetí dotace na projekt kraje „Podpora maloobchodních prodejen na venkově 2021“, realizovaný v rámci programu Obchůdek 2021+ Ministerstva průmyslu a obchodu. Rada Kraje schválila v roce 2021 dotaci pro 59 prodejen v souhrnné výši 2 950 000 Kč, právě v souvislosti s dotací přiznanou Kraji Vysočina z tohoto programu. Provozovatelé malých vesnických prodejen umístěných v obcích od 501 do 3 000 obyvatel mohli požádat o dotaci na provoz ve výši až 50 tisíc korun. Na základě podaných závěrečných zpráv s vyúčtováním byla vyplacena z rozpočtu kraje podpora v celkové výši 2 894 025 Kč. Tato částka byla následně uplatněna v žádosti o platbu vůči MPO a v květnu letošního roku i proplacena na účet kraje.

„Co se týče prostředků z programu Obchůdek 2021+, jsme připraveni se opět přihlásit do výzvy Ministerstva průmyslu a obchodu, jakmile ji vypíše. Doufám, že to bude co nejdříve, abychom vše stihli v letošním roce zadministrovat. Výzva by stejně jako v loňském roce doplnila krajský dotační program Venkovské služby a poskytla dotaci obcím nad 500 obyvatel na provoz prodejen potravin a smíšeného zboží,“ doplnila Hana Hajnová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.