Komentář - Třebíč schválila participativní rozpočet

14. února 2019
Komentář - Třebíč schválila participativní rozpočet

Zastupitelstvo města Třebíče schválilo na svém zasedání dne 31. ledna 2019 pravidla participativního rozpočtu města Třebíče, na který v letošním roce alokovalo částku 3,5 mil Kč. Realizovat by se měly projekty, které budou sloužit obyvatelům města Třebíče a přispějí ke zkvalitnění veřejného prostoru. Pro podávané projekty je stanovena jak minimální (100.000 Kč) tak maximální (1 mil Kč) možná výše nákladů. Rok 2019 je zkušebním rokem, kdy bude moci veřejnost hlasovat do konce března o vítězných projektech, které by se měly začít realizovat již od května letošního roku.

Pirátští zastupitelé předložený návrh rádi podpořili, nicméně by pro příští roky rádi upravili některá ustanovení tak, aby se mohlo zapojit co nejvíce třebíčských občanů s minimem omezení.

„Rádi bychom především zrušili hranici minimální částky za projekt. Chápeme, že participativní rozpočet je nastaven hlavně pro realizaci investičních projektů, ale i zkušenost z jiných měst ukazuje, že je důležité nechat otevřenou příležitost i pro menší, třeba i neinvestiční akce, které mohou výrazně zvýšit občanskou angažovanost. Také bychom ještě rádi otevřeli diskusi o možnosti, kdy by jeden člověk mohl předložit více návrhů a stejně tak, aby občané mohli podpořit více než jeden projekt.“ upřesnil Roman Pašek, třebíčský zastupitel za Piráty.

Po vzoru brněnského participativního rozpočtu "Dáme na Vás" by Piráti také neradi podceňovali medializaci celého projektu, která je zcela klíčová pro dostatečnou míru zapojení občanů. Kromě běžných informačních kanálů by město mělo zauvažovat i o prezentaci rozpočtu ve veřejném prostoru v různých částech města.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.