Klecový chov slepic nemá v moderním zemědělství co dělat

31. října 2019
Klecový chov slepic nemá v moderním zemědělství co dělat

Praha, 31. října 2019 – Na základě iniciativy Jana Pošváře, pirátského poslance a člena sněmovního Zemědělského výboru, se dnes v prostorách Poslanecké sněmovně konal seminář o klecových chovech hospodářských zvířat pod záštitou Zemědělského výboru. Diskutovalo se o zkušenostech s klecovým chovem a jeho alternativách, o ekonomice jednotlivých chovů a o zahraničních zkušenostech. V několika tematických blocích vystoupili jako řečníci zástupci ochránců zvířat, Státní veterinární správy ČR, Agrární komory ČR ale i zástupci akademické obce.

"Česká republika, podobně jako Francie, Itálie a Polsko, chová většinu slepic a téměř všechna prasata a králíky v klecích. Z dnešní diskuse vytanulo, že klecový chov slepic v České republice, již nemá své místo. Na rozdíl od ostatních druhů zvířat u nosnic už existují zavedené a osvědčené alternativní systémy, které byly dnes představeny. Věřím, že je důležité se zabývat životními podmínkami všech zvířat. Není obhajitelné držet slepice narvané v drátěných klecích, když existují alternativy,“ řekl poslanec Pošvář.

Pořádání semináře bylo reakcí na všeobecnou občanskou poptávku v České republice. Na ni zareagovaly také některé obchodní řetězce, které se zavázaly, že do roku 2025 zcela přestanou klecová vejce prodávat.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.