Den proti úložišti na Skalním

Den proti úložišti na Skalním

Jaroměřice nad Rokytnou, 25. dubna 2019 - Spolek SOS Na skalním společně s občany obcí Boňov, Dolní Vilémovice, Myslibořice, Jaroměřice nad Rokytnou, Klučov, Lipník, Ostašov, Příložany, Ratibořice a Zárubice pořádá druhý ročník Dne proti úložišti. V sobotu 27. dubna v rámci celorepublikové akce jsou všichni srdečně zváni, aby se zúčastnili pochodu do míst ohrožených vybudováním úložiště jaderného odpadu.

Dalším rokem pokračuje snaha představitelů a obyvatel obcí a měst, u nichž státní Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) hledá místo pro vyhořelé jaderné palivo a další vysoce radioaktivní odpady, odvrátit toto ohrožení pro své domovy a budoucnost mnoha dalších generací.

Sraz pochodu je v jednotlivých obcích (např. v Jaroměřicích v 9:15 u kašny na náměstí ), předpokládaný čas setkání v cílové lokalitě je 11 hodin. (Přesné souřadnice lze nalézt v pozvánce). S sebou stačí přibalit špekáčky – pití, pečivo, hry pro děti i hudební produkci zajišťují pořadatelé. Dorazit může široká veřejnost, které není lhostejné životní prostředí v jejím okolí.

Je vyhořelé palivo opravdu odpadem? Jak se ukládá dnes a proč budeme muset za 40 let řešit kam s ním? O kolika lokalitách se v současnosti jedná? O těchto a dalších otázkách budete moci v cílové lokalitě diskutovat s pirátským radním z Jaroměřic nad Rokytnou Jaroslavem Vysokým a předsedkyní Pirátů na Vysočině Michaelou Vodovou.

“Cílem je prosadit takový způsob hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou mít zákony dostatečně garantované možnosti hájit své oprávněné zájmy,“ vysvětluje Jaroslav Vysoký.

Piráti na Vysočině sledují dění kolem Správy úložišť jaderných odpadů delší dobu. „Pokud jde o samotnou potřebu budování hlubinného úložiště, tvrdíme, že je nutné se oprostit od tohoto konzervativního přístupu a vzít v úvahu i další možný technologický rozvoj. Za 40 let, kdy by se mělo ukládání odpadu přesunout pod zemský povrch, se může objevit efektivnější způsob zpracování či ukládání vyhořelého paliva. V tuto chvíli je však zřejmě nutné připravit si tuto “pojistku” pro případ, že skutečně nebude jiné možné využití odpadu. Preferujeme nicméně, aby se například přepracoval koncept nakládání s radioaktivními odpady tak, aby na vyhořelé jaderné palivo nebylo nahlíženo jako na odpad, ale co nejdéle jako na znovu využitelnou surovinu.“ vyjadřuje stanovisko Pirátů Michaela Vodová.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Vysočinské střední školy jsou nejúspěšnější v příjímání studentů

Jihlava 15.5. 2024 - Podle dat vydaných MŠMT je Kraj Vysočina spolu s Ústeckým krajem nejúspěšnější v příjímání uchazečů na střední školy. Oproti minulému roku se situace celostátně zlepšila a v 1. kole přijímacího řízení bylo na střední Školy umístěno 94 % zájemců. V Kraji Vysočina to bylo dokonce přes 97 %.

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.