Pilotní projekt sousedských dětských skupin na Vysočině se rozbíhá. Rada kraje k němu dnes schválila Memorandum o spolupráci

Pilotní projekt sousedských dětských skupin na Vysočině se rozbíhá. Rada kraje k němu dnes schválila Memorandum o spolupráci

Jihlava, 17. října 2023 – Piráti na Vysočině, v čele s náměstkyní hejtmana Kraje Vysočina Hanou Hajnovou, se od začátku roku aktivně angažují v projektu sousedských dětských skupin. Tento inovativní koncept předškolní péče o děti přináší novela zákona o dětských skupinách, která by měla vstoupit v platnost v únoru příštího roku. Jeho hladké zavedení do praxe má podpořit pilotní projekt, který se od srpna rozběhl v Kraji Vysočina. 

“K pilotnímu projektu sousedských dětských skupin dnes schválila Rada Kraje Vysočina Memorandum o spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí, které takzvaně dává na papír podmínky a popis aktivit, které budeme v projektu společně realizovat,” uvedla Hana Hajnová. “Od 15. listopadu pak v rámci projektu nastoupí krajská koordinátorka, která bude v kontaktu s potenciálními pečujícími, kterých máme již na tři desítky a zástupci obcí s rozšířenou působností, kterých bude nakonec aktivně spolupracovat šest. Do února by měly probíhat individuální rozhovory k přesnému nastavení služby a od února by mělo začít samotné hlídání. Vše by mělo jít ruku v ruce s novelou zákona a sousedské dětské skupiny by se měly spustit zároveň s její platností pro celou republiku,” doplnila Hajnová. Mezi zapojenými městy jsou například Pelhřimov, Telč, Bystřice nad Pernštejnem nebo Moravské Budějovice.

Sousedské dětské skupiny jsou rozšířením možností předškolní péče pro rodiče, které jim pomůže v návratu na pracovní trh. Tato služba cílí zejména na nejmenší děti do tří až čtyř let, pro které se nedostává stávající kapacita školek a dobudování nové trvá několik let. Rodiče přitom potřebují dostupnou péči již dnes. Sousedské dětské skupiny tak mohou rodičům i obcím nabídnout větší flexibilitu. Je to osvědčený koncept ze zahraničí, například Německa či Rakouska, který spočívá v zajištění péče o skupinu maximálně 4 dětí přímo v domácnosti pečující osoby. 

K rozběhu pilotního projektu na Vysočině uspořádala náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti) v srpnu kulaté stoly, kde se poprvé setkali pracovníci MPSV se zástupci potenciálních pečujících i obcí. “Na těchto kulatých stolech zazněla celá řada důležitých informací, se kterými budeme samozřejmě dále pracovat. Jednalo se například o upřesnění materiálně technických podmínek domácností, které budou vycházet z již platné vyhlášky pro dětské skupiny do 4 dětí, představení požadavků na vzdělání pečujících, které budou muset mít středoškolské nebo vysokoškolské vzdělání pedagogického, sociálního nebo zdravotního zaměření nebo profesní kvalifikaci chůvy nebo asistenta pedagoga nebo že stravu budou zajišťovat rodiče,” zdůraznila Hajnová. 

Na straně ministerstva bude probíhat samotný proces registrace jednotlivých poskytovatelů služeb a metodické vedení krajských koordinátorů, kteří by měli fungovat ve všech krajích. Role kraje by pak měla být v zajištění vstupního pohovoru v domácnosti a poté průběžná kontrola poskytované služby. Měl by se také podílet na vzniku katalogu/ mapy poskytovatelů sousedských dětských skupin a úzce spolupracovat s obcemi. 

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.

Další úleva od byrokracie. Vláda schválila třetí antibyrokratický balíček připravený ministrem Michalem Šalomounem

Další úleva od byrokracie. Vláda schválila třetí antibyrokratický balíček připravený ministrem Michalem Šalomounem

Praha, 7. května 2024 – Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun na vládě představil již třetí antibyrokratický balíček. Soubor dalších 29 opatření, která po předchozí konzultaci s jednotlivými ministerstvy kabinetu předložil, má za cíl zjednodušit život podnikatelům, živnostníkům i občanům. Sníží, nebo zmírní množství nadbytečných a zatěžujících povinností, které jim ubírají čas i energii. Schválený materiál navazuje na první a druhý balíček přijaté vládou v předchozích dvou letech a také na Programové prohlášení vlády „zrušit, co je v českém právu zbytečné nebo přestalo dávat smysl: povinnosti, razítka i samotné zákony.“