Leden ve Sněmovně z pohledu Jana Pošváře

Leden ve Sněmovně z pohledu Jana Pošváře

7. února 2020, Jihlava – První měsíc roku 2020 začal ve vysokém tempu. Ihned z kraje měsíce se konal tříkrálový SWAP, na který jsem přispěl spoustu svých věcí, které bych už nevyužil (třeba kalkulačku do školy, voskovky, Tamagotchi nebo starší záložní zdroj). Následující týden se konalo Celostátní fórum Pirátů v Ostravě, kde jsem letos nemohl chybět. Jsem rád, že pozice v předsednictvu strany obhájili Ivan Bartoš, Olga Richterová a Radek Holomčík, stejně tak jsem rád za dvě nové tváře - Vojtěcha Pikala a Martina Kučeru, kteří mají potenciál přispět lepšímu toku informací a myšlenek shora dolů a naopak. Na celostátním fóru se ale pouze nevolilo předsednictvo, ale také diskutovalo o budoucím směřování České republiky, členská základna byla informována o činnosti našich politických zástupců a neméně důležitou součástí této akce bylo i navazování nových kontaktů a setkání celorepublikových týmů.

Na sněmovních výborech se začal projednávat zákon na ochranu zvířat před týráním a s Piráty jsme proto zintenzivnili práci na jeho pozměňovacích návrzích. Pracuji společně v týmu s Radkem Holomčíkem, Danou Balcarovou a Františkem Navrkalem na několika změnách, které pomohou zlepšit podmínky zvířat. Osobně si beru na starost prosazení zrušení klecového chovu slepic, na kterém dlouhodobě spolupracuji s organizací OBRAZ. Zajímat se o toto téma začala i média, kdy jsem se například objevil v záři reflektorů na televizi Seznam. Reportáž můžete zhlédnout zde.

V poslední lednový den byl zařazen na plénum Sněmovny zahrádkářský zákon. Bylo to trochu nečekané, neboť byl zařazen až nakonec, ale díky tomu, že vláda nechodí do Sněmovny, tak jejich zákony byly přeskočeny. Zahrádkářský zákon prošel bez potíží do druhého čtení. Je to první krok před složitou cestou hledání kompromisů mezi zájmovými skupinami. Zákon má nově definovat činnost zahrádkářů a deklaruje, že zahrádkářství je prospěšná činnost, která se výrazně podílí na rozvíjení společensky významných hodnot v oblasti životního prostředí a krajinného rázu a zvyšuje zájem veřejnosti o ekologii. Těší mě, že na tomto panuje širší shoda a věřím proto, že zákon bude schválen.

Tímto zákonem také plníme pirátský program, kde jsme se zavázali, že ochráníme zahrádkářské osady před tlakem developerů. Mrzí mě, že vláda v minulosti zpochybnila tuto veřejnou prospěšnost a dokonce naznačila, že snad zahrádkáři škodí přírodě. Když se podívám na naši krajinu, tak zatímco naše lesy a pole pomalu umírají, tak v zahrádkářských koloniích to bují pestrým životem. Hlavní argumenty jsem řekl i poslancům na plénu a detailnější popis sepsal v komentáři pro Deník Referendum.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Další úleva od byrokracie. Vláda schválila třetí antibyrokratický balíček připravený ministrem Michalem Šalomounem

Další úleva od byrokracie. Vláda schválila třetí antibyrokratický balíček připravený ministrem Michalem Šalomounem

Praha, 7. května 2024 – Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun na vládě představil již třetí antibyrokratický balíček. Soubor dalších 29 opatření, která po předchozí konzultaci s jednotlivými ministerstvy kabinetu předložil, má za cíl zjednodušit život podnikatelům, živnostníkům i občanům. Sníží, nebo zmírní množství nadbytečných a zatěžujících povinností, které jim ubírají čas i energii. Schválený materiál navazuje na první a druhý balíček přijaté vládou v předchozích dvou letech a také na Programové prohlášení vlády „zrušit, co je v českém právu zbytečné nebo přestalo dávat smysl: povinnosti, razítka i samotné zákony.“

Známe výsledky Veřejného fóra Kraje Vysočina - vévodí nedostatek lékařů a témata životního prostředí

Známe výsledky Veřejného fóra Kraje Vysočina - vévodí nedostatek lékařů a témata životního prostředí

Jihlava 7.5.2024 - Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes vzalo na vědomí výsledky Veřejného fóra Zdravého Kraje Vysočina 2023, za nejpalčivější téma označili obyvatelé Vysočiny nedostatek lékařského i nelékařského personálu. “Veřejné fórum je už léty prověřený a účinný nástroj, jak zapojit občany do rozhodování a do diskuse o tom, jakými tématy by se mělo politické vedení samosprávy prioritně zabývat,” uvedla pirátská náměstkyně hejtmana Hana Hajnová, pod jejíž záštitou Veřejné fórum proběhlo. Kraj Vysočina uspořádal od roku 2010 už 7 veřejných fór ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst, které je součástí.