Hlubinné úložiště radioaktivního odpadu na Vysočině nechceme

1. září 2020
Hlubinné úložiště radioaktivního odpadu na Vysočině nechceme

Již od roku 1989 probíhá debata o vybudování hlubinného úložiště jaderného odpadu na území ČR. K tématu proběhla celá řada setkání na ministerské i obecní úrovni. Za řešení situace je od roku 1997 zodpovědná Správa úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO), celou diskuzi ale provází řada problémů. Nejde jen o to, že stát má rozpracovanou pouze jednu koncepci uložení jaderného odpadu, ale také o způsob, jakým komunikuje s obcemi, jichž se umístění úložiště týká.

O co tedy jde? Aktuálně je odpad skladován na meziskladech v rámci jaderných elektráren Dukovany a Temelín. Vládní koncepce nakládání s radioaktivními odpady a použitým jaderným palivem ale v současné době připouští pouze jednu variantu, jak se s odpadem vypořádat. A tím je vybudování trvalého hlubinného úložiště.

Takové řešení představuje výzvu v mnoha oblastech, především by ale bylo potřeba najít takovou lokalitu, která by byla z geologického hlediska vhodná. Nejdůležitějším úkolem při trvalém uložení radioaktivních odpadů je zabránit jejich styku s vodou, jejímž prostřednictvím se mohou radioaktivní látky z úložiště nejsnáze dostat do životního prostředí.

V červnu letošního roku se rozhodování o tom, kde úložiště vybudovat, zúžilo na čtyři lokality – Březový potok, Janoch, Hrádek a Horka. Vysočiny se týkají dvě z těchto míst – Hrádek a Horka. Tato kódová označení ale spoustě lidí nic neřeknou. Kde se tedy konkrétně vybrané lokality nacházejí?

Hrádek najdeme na hranici okresů Jihlava a Pelhřimov na území obcí Dolní Cerekev, Cejle, Hojkov, Milíčov, Nový Rychnov a Rohozná. Horka pak leží na rozhraní okresů Třebíč a Žďár nad Sázavou na území městyse Budišov a obcí Hodov, Nárameč, Oslavice, Oslavička, Osové, Rohy, Rudíkov a Vlčatín.

Zvolená koncepce počítá s tím, že odpad po jeho uložení již nebude dostupný. Po naplnění a uzavření nebude možné hlubinné úložiště nijak monitorovat a kontrolovat. Navíc nemůžeme spolehlivě zajistit, že bude odpad skutečně dokonale izolován po celou dobu rozpadu radionuklidů (jedná se o sto tisíc i více let).

Na použité jaderné palivo lze přitom nahlížet jako na cennou surovinu, využité je totiž pouze z cca 5 procent. Již dnes některé státy použité jaderné palivo přepracovávají a tlak na vývoj technologií umožňující efektivní přepracování s postupným uzavíráním starších jaderných elektráren roste. Pokrok jde v tomto mílovými kroky kupředu.

My, Piráti, s vybudováním trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu nesouhlasíme. Stát by v otázce jaderného odpadu neměl prosazovat pouze jednu koncepci, měl by investovat do výzkumu, jak tento druh odpadu dále využít.

Blanka Lednická, Jaroslav Vysoký

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.

Další úleva od byrokracie. Vláda schválila třetí antibyrokratický balíček připravený ministrem Michalem Šalomounem

Další úleva od byrokracie. Vláda schválila třetí antibyrokratický balíček připravený ministrem Michalem Šalomounem

Praha, 7. května 2024 – Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun na vládě představil již třetí antibyrokratický balíček. Soubor dalších 29 opatření, která po předchozí konzultaci s jednotlivými ministerstvy kabinetu předložil, má za cíl zjednodušit život podnikatelům, živnostníkům i občanům. Sníží, nebo zmírní množství nadbytečných a zatěžujících povinností, které jim ubírají čas i energii. Schválený materiál navazuje na první a druhý balíček přijaté vládou v předchozích dvou letech a také na Programové prohlášení vlády „zrušit, co je v českém právu zbytečné nebo přestalo dávat smysl: povinnosti, razítka i samotné zákony.“