Miroslav Vácha byl v Europarlamentu mluvit o problémech českého zdravotnictví

Miroslav Vácha byl v Europarlamentu mluvit o problémech českého zdravotnictví

Minulý týden se Miroslav Vácha zúčastnil akce zaměřené na problémy evropských zdravotních systémů. Akce byla organizována EPSU (European Public Sector Unions) a odehrávala se na půdě evropského parlamentu. Jednotliví zástupci na akci prezentovali problémy jejich národních zdravotních systémů. Miroslav zde reprezentoval Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče ČR a mluvil o problémech českého zdravotnictví.

“Jakožto zástupce OSZSP ČR jsem ve svém projevu prezentoval problémy našeho zdravotního systému. Přesto že situace s kapacitami by se za posledních pár let mohla zdát lehce pozitivnější, trend nedostatku zdravotníků nelze popřít. Českému zdravotnictví stále chybí lidé a co je důležitější chybět čím dál více budou. V současnosti máme situaci kdy průměrný věk všeobecných sester je 47 let. Víme že 14% všeobecných sester a 19% dětských sester jsou starší 60 let a v bližších letech budou odcházet do důchodu.Vysvětluje svůj projev Vácha a dodává Nejen že tedy pravděpodobně dojde k navýšení tlaku na zdravotní systém v kombinaci se ztrátou kapacit. Problémem je také to, že prostředí ve zdravotnictví je velmi mentálně náročné, což je téma které považuji za důležité a na rozdíl od problému s financováním a stárnutím nedostatečně diskutované, například bossing je také aktuálním problémem”.

Konference se také zúčastnili reprezentace z různých dalších členských států EPSU, například Německa či Španělska. Zároveň akci předcházela demonstrace odborů v Brusselu, která se odehrála u příležitosti světového dne zdraví.

Bylo zajímavé vidět na kterých tématech se shodujeme a která jsou odlišná. Financování je samozřejmě do nějaké míry vždy problém, stejně tak stárnoucí populace, která je v některých, hlavně jižních zemích, ještě horší než u nás. Kolegové ze Španělska se potýkají s úbytkem zdravotního personálu v následujících letech a v hodnotách více než 40%. Důvodem je vysoký věk zdravotníků a odchody do důchodu. V našem státě je pak také například problémem že německé a rakouské prostředí nám konkuruje a velká část vzdělaných lidí má motivaci odejít do těchto zemí za lepšími platovými podmínkami.” dodává Vácha

Piráti dlouhodobě usilují o zlepšení situace v českém zdravotnictví a v Kraji Vysočina se na tom podílí také Miroslav Vácha. Nejen jako člen pirátské strany, ale také jako člen bezpečnostní a zdravotní komise Kraje Vysočina. Kraj má na starosti jeden z hlavních pilířů zdravotnictví a může se tak velkým dílem podílet na zlepšení situace.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Program „Venkovské služby“ letos vyhoví všem žádostem

Program „Venkovské služby“ letos vyhoví všem žádostem

Kraj Vysočina v letošním roce navýšil podporu malým obcím skrze fungující program Venkovské služby. Hana Hajnová se v minulosti postarala o jeho rozšíření, nyní poskytla komentář k plánu pro letošní rok. Navýšen byl o 2 miliony korun, z předchozích 7 milionů na 9 milionů korun. Program je zaměřen na pomoc s provozem venkovských obchůdků, obecních knihoven, poboček pošt nebo provozů v cestovním ruchu, které často generují provozní ztrátu, nicméně zachování těchto služeb hraje naprosto klíčovou roli pro obyvatele dané obce. Na podporu mají v tomto programu nárok obce nad 500 obyvatel.

Vzdělávací politiku Kraje Vysočina ocenili zástupci ministerstva školství i EDUin

Vzdělávací politiku Kraje Vysočina ocenili zástupci ministerstva školství i EDUin

Jihlava, 25. dubna 2024 - Letošní ročník Vysočina Education konference byl zaměřen na téma, jak ve vzdělávání zohledňovat aspekty současné doby. Konference se uskutečnila již počtvrté a pro stovku jejich návštěvníků nabídla přednášky zástupců ministerstva, české školní inspekce, národního pedagogického institutu, neziskové organizace EDUin, panelovou diskuzi a workshopy.

Kraj dále rozvíjí digitalizaci ve zdravotnictví

Kraj dále rozvíjí digitalizaci ve zdravotnictví

Jihlava, 23.duben 2024 - Kraj Vysočina dlouhodobě pracuje na tvorbě Nemocničního Informačního Systému (NIS). Projekt začal v roce 2020, kdy byla uzavřena smlouva se společností STAPRO, s.r.o. Pořízený systém byl postupně implementován do všech nemocnic zřizovaných krajem, tj. v Havlíčkově Brodě, Jihlavě, Novém Městě na Moravě, Pelhřimově a Třebíči.