Důstojné a stabilní zaměstnávání pro znevýhodněné. Piráti na vládě podpořili návrh zákona o integračním sociálním podniku

Důstojné a stabilní zaměstnávání pro znevýhodněné. Piráti na vládě podpořili návrh zákona o integračním sociálním podniku

Jihlava, 2. dubna 2024 – Piráti spolupracovali na návrhu zákona, který dnes schválila vláda a který stanoví jasná pravidla pro zaměstnavatele sociálně znevýhodněných a zranitelných skupin zaměstnanců s cílem lepšího začlenění těchto osob na pracovní trh. Nová legislativa pomůže s důstojným a stabilním zaměstnáváním nejen osobám se zdravotním znevýhodněním, ale i například lidem v předdůchodovém věku, mladým dospělým, kteří opouští ústavní zařízení nebo lidem po výkonu trestu. Podobný zákon již v minulosti navrhovala pirátská místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová, u předchozí vlády ale pochopení nenašla.

„Právní úprava sociálních podniků existuje ve většině zemí Evropské unie a v dalších státech vyspělého západního světa, v České republice podobný zákon dlouho chyběl. Snažila jsem se ho prosadit už v minulém volebním období, ale tehdejší vláda o tom nechtěla slyšet. Sektor sociálního podnikání se přitom u nás přirozeně rozvíjí a zájem o zakládání sociálních podniků vzrůstá. V praxi nám ale chyběla jednotná definice a jasná právní regulace,“ okomentovala jednání vlády místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová. 

Návrh zákona konkrétně stanovuje podmínky, za kterých má zaměstnavatel právo na přiznání statusu integračního sociálního podniku a úpravu podmínek jeho činnosti. Každý sociální podnik bude muset zaměstnávat určitý počet osob se specifickými potřebami z celkového počtu svých zaměstnanců a poskytovat těmto zaměstnancům podporu odpovídající jejich specifickým potřebám. Návrh rovněž zavádí registr integračních sociálních podniků, motivační příspěvek pro jejich finanční podporu, a podporu sociálního pracovníka tam, kde bude potřeba pomoct s nácvikem pracovních dovedností.

„Sociální podniky dnes mohou zaměstnávat pouze osoby v rámci chráněného trhu práce a jen na základě dohody s příslušnými úřady. Od nového zákona si slibuji zlepšení zaměstnatelnosti a zvýšení zaměstnanosti lidí, kteří jinak hledají práci těžko, a tím i lepší situaci sociálně slabých rodin,“ vysvětlila Richterová.

Podpoře sociálního podnikání na Vysočině se věnuje pirátská náměstkyně hejtmana Hana Hajnová. "V minulém roce jsem uspořádala první Akademii sociálního podnikání v Kraji Vysočina, která v 6 modulech nabídla na míru zaměřené vzdělávání pro desítku sociálních podniků. Byl to první společný projekt se spolkem Sociální podniky z Vysočiny, na který letos navazujeme připravovaným projektem do česko-rakouského programu INTERREG." Sociální podniky jsou rozesety po celém regionu a působí v celé řadě podnikatelských oborů – od gastronomie, údržby zeleně, přes zemědělství, šicí dílny až po tiskařské a grafické práce. A i když se může zdát, že mají blíže k neziskovému sektoru, pohlíží na ně zákony jako na jakýkoliv jiný soukromý podnik.

Ano je to tak, sociální podnikání není v české legislativě zatím nijak speciálně ošetřeno, takže se sociální podniky pohybují v běžném konkurenčním prostředí ostatních firem. Od nového zákona si slibuji, že jejich situaci zlepší a usnadní zaměstnávání hůře zaměstnatelných osob." doplnila Hajnová 

V souvislosti s právní úpravou dojde také k novelizaci dalších pěti právních předpisů – zákona o pojistném na sociální zabezpečení a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti; zákona o zaměstnanosti; zákona o Úřadu práce České republiky; zákona o zadávání veřejných zakázek a zákona o sociálních službách.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Program „Venkovské služby“ letos vyhoví všem žádostem

Program „Venkovské služby“ letos vyhoví všem žádostem

Kraj Vysočina v letošním roce navýšil podporu malým obcím skrze fungující program Venkovské služby. Hana Hajnová se v minulosti postarala o jeho rozšíření, nyní poskytla komentář k plánu pro letošní rok. Navýšen byl o 2 miliony korun, z předchozích 7 milionů na 9 milionů korun. Program je zaměřen na pomoc s provozem venkovských obchůdků, obecních knihoven, poboček pošt nebo provozů v cestovním ruchu, které často generují provozní ztrátu, nicméně zachování těchto služeb hraje naprosto klíčovou roli pro obyvatele dané obce. Na podporu mají v tomto programu nárok obce nad 500 obyvatel.

Vzdělávací politiku Kraje Vysočina ocenili zástupci ministerstva školství i EDUin

Vzdělávací politiku Kraje Vysočina ocenili zástupci ministerstva školství i EDUin

Jihlava, 25. dubna 2024 - Letošní ročník Vysočina Education konference byl zaměřen na téma, jak ve vzdělávání zohledňovat aspekty současné doby. Konference se uskutečnila již počtvrté a pro stovku jejich návštěvníků nabídla přednášky zástupců ministerstva, české školní inspekce, národního pedagogického institutu, neziskové organizace EDUin, panelovou diskuzi a workshopy.