IMG_0777
7. listopadu 2024

Podpořme biodiverzitu v lesích způsobem, který dává smysl

Novela lesního zákona míří do Poslanecké sněmovny a kromě řady jiných úprav zavádí zásadní změnu v podobě plateb za tzv. ekosystémové funkce lesů. Tento nový přístup má teoreticky za cíl motivovat vlastníky lesů k udržitelnému hospodaření. Navržené provedení ale není vhodné. Mimo jiné by znamenalo zavedení dotací i na způsoby hospodaření, které dosud byly ze zákona povinné.

120351852_3809638762382796_438703137373238951_n
5. listopadu 2024

Jak postoupila Debyrokratizace a úleva pro zemědělce?

Další oblastí, na kterou se Milan Daďourek ve své práci na Ministerstvu zemědělství zaměřil, byla debyrokratizace a snaha zjednodušit pravidla pro zemědělce a chovatele. Milan prosazoval několik významných změn, které mají přímý dopad na každodenní fungování zemědělských podniků a snižují nadbytečnou administrativní zátěž.

062417
25. října 2024

Milan Daďourek "Krajinné prvky je třeba podporovat, ale bez frustrace zemědělců"

Díky pirátskému náměstkovi Milanu Daďourkovi se podařilo připravit legislativní návrhy zaměřené na ozdravení krajiny a podporu biodiverzity, což je klíčové pro dlouhodobou udržitelnost českého zemědělství. Piráti v této oblasti kladou důraz na zlepšení vodního režimu, ochranu půdy a zvýšení krajinné různorodosti. Tyto aspekty jsou zásadní nejen pro boj s erozí a suchem, ale také pro zvládání důsledků extrémních výkyvů počasí, jako jsou záplavy, požáry či vichřice. Různorodá krajina, ve které se pěstuje množství plodin, zajišťuje lepší odolnost vůči těmto negativním jevům a stabilitu pro budoucí zemědělskou produkci.

062417
22. října 2024

Daďourek: "Navrhli jsme definici pro rodinné zemědělské hospodářství."

Milan Daďourek během svého letošního plodného působení na Ministerstvu zemědělství významně přispěl k modernizaci přístupu k českému zemědělství. Jako náměstek člena vlády prosazoval pirátský program a priority, mezi něž patřila také podpora rodinných farem. Česko se dlouhodobě vyznačuje vysokou koncentrací velkých zemědělských podniků, což je v ostrém kontrastu s většinou zemí Evropské unie, kde dominují menší rodinné farmy. Zatímco průměrná velikost farmy v Česku dosahuje 150 hektarů, v EU je tento průměr kolem 24 hektarů, přičemž malé farmy často hospodaří na většině zemědělské půdy.