Jihlava 6.5.2024 - Zastupitelstvo Kraje Vysočina dnes vzalo na vědomí výsledky Veřejného fóra Zdravého Kraje Vysočina 2023, za nejpalčivější téma označili obyvatelé Vysočiny nedostatek lékařského i nelékařského personálu. “Veřejné fórum je už léty prověřený a účinný nástroj, jak zapojit občany do rozhodování a do diskuse o tom, jakými tématy by se mělo politické vedení samosprávy prioritně zabývat,” uvedla pirátská náměstkyně hejtmana Hana Hajnová, pod jejíž záštitou Veřejné fórum proběhlo. Kraj Vysočina uspořádal od roku 2010 už 7 veřejných fór ve spolupráci s Národní sítí Zdravých měst, které je součástí.
Z deseti priorit vybraných v listopadu u kulatých stolů bylo ověřeno 6 a 4 nové vyplynuly z ankety veřejnosti, do které se zapojilo přes 1300 respondentů z celé Vysočiny. Jako úplně hlavní priorita vyplynul nedostatek lékařů i dalšího zdravotnického personálu. Poté následovala témata v tomto pořadí: zachování krajinného rázu Vysočiny, finanční podpora druhově pestrých lesů po kůrovcové kalamitě, propagace lokálních potravin a při realizaci krajských investic upřednostňovat dřevo jako stavební materiál, vymísťování tranzitní dopravy mimo zastavěná území (výstavba obchvatů). Dále se mezi tématy objevila také podpora psychického zdraví, zlepšování služeb či přizpůsobení veřejné dopravy potřebám obyvatel.
“Výsledky fóra i ankety jsou pro nás důležitým zdrojem informací o tom, jaká témata jsou pro občany významná a čím se máme jako vedení kraje prioritně zabývat. Například v oblasti zajištění lékařů jsme již rozšířili stipendijní program pro studentky a studenty stomatologie, abychom přivedli na Vysočinu nové zubaře, pediatrickou péči v pilotním režimu nabízíme ve dvou krajských nemocnicích pro pacienty, kteří pediatra aktuálně nemůžou sehnat,” komentuje anketu 1. náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj Hana Hajnová (Piráti).
Veřejné fórum si poprvé také vyzkoušelo město Telč. Stalo se tak díky iniciativě místostarosty Jiřího Pykala (Společně pro Telč - Piráti a Zelení). „Chtěli jsme získat náměty od lidí, co považují za prioritní, aby radnice řešila. Představu o důležitých bodech máme, ale chtěli jsme tímto setkáním ověřit, jak to vidí přímo spoluobčané,“ komentuje Pykal.
Veřejné fórum se uskutečnilo 24. dubna a zúčastnilo se ho na pět desítek lidí, kteří byli rozděleni k šesti stolům podle tematického zaměření. Proces vyústil také ve vytvoření TOP deseti témat. “Tato témata nyní rozešleme na všechny obyvatele Telče, aby se k nim mohli vyjádřit. Veřejná anketa poběží až do konce července. Hlasovat mohou nakonec o všech 12 diskutovaných prioritách, kterými jsou:
- Dopravní situace – Horní brána + „Výkup“
- Chybí dostupné nájemné bydlení
- Chybí funkční dopravní hřiště a výuka
- Chybí kulturní dům s dostupným sálem
- Chybí tematické obchody
- Chybí velký zaměstnavatel
- Nedostatek lékařů
- Nedostatek pracovních míst
- Odbornější prořezávání stromů
- Vkusné kontejnery na tříděný odpad na náměstí
- Vyžití pro mladistvé 15+ (bazén, skatepark)
- Zvýšit počet přenocování u turistů, “ doplnil Jiří Pykal.
Telčské veřejné fórum doprovázela ještě pocitová mapa města, jejíž průběžné výsledky mohou občané sledovat na stránce https://pocitovamapa.nszm.cz/telc-2024/nahled.