Jihlava, 12. října 2021 - V pátek 24. září proběhl v Oblastní galerii Vysočiny křest kalendáře na rok 2022 s názvem Ženy Vysočiny mapující životní osudy zajímavých žen spjatých s Vysočinou. Slavnostním odpolednem nás provedla autorka projektu, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj Hana Hajnová (Piráti). Nechyběly ani patronky kalendáře rektorka brněnské univerzity Danuše Nerudová, básnířka a výtvarnice Marta Veselá Jirousová a jihlavská primátorka Karolína Koubová.
Je krátce po šestnácté hodině odpolední a v Oblastní galerii Vysočiny v Komenského ulici v Jihlavě se schází poměrně početný hlouček lidí. Hosté a veřejnost netrpělivě očekávají představení a křest originálního kalendáře Ženy Vysočiny 2022.
Představení projektu a moderování se ujímá jeho autorka Hana Hajnová. „To, proč jsme se tady sešli je to, že Ženy Vysočiny vám dnes budou představovat svůj první fyzický výstup, na který si můžete sáhnout a který si můžete třeba odnést domů. Je jím kalendář,“ uvádí Hana Hajnová.
Křest kalendáře měl zároveň multimediální rozměr, neboť jedna z patronek projektu rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová byla přítomna prostřednictvím streamu. Druhou kmotrou kalendáře se stala Marta Veselá rozená Jirousová. Třetí kmotra, primátorka Jihlavy Karolína Koubová, se o své roli kmotry dozvěděla až na samotném křtu kalendáře. Tuto roli však s radostí přijala.
Proč vznikly Ženy Vysočiny? „Ženy Vysočiny si dávají za cíl zmapovat životní osudy významných žen, které byly spjaty s Krajem Vysočina a které si zaslouží naši pozornost. My bychom tyto ženy rádi připomněli, a to nejenom veřejným činitelům, až budou rozhodovat o tom, jak pojmenovat ulici, náměstí, nemocnici, ale také obecně, aby ta jména veřejným prostorem více rezonovala,“ pokračuje v představování krajská náměstkyně Hana Hajnová.
Následně dostávají prostor Pirátky a spoluautorky projektu Ženy Vysočiny Blanka Lednická a Eva Nováková. „Jsem velmi ráda, že se povedlo projekt realizovat, že tady máme ten první fyzický výstup. Není to poslední výstup a já věřím, že těch výstupů bude ještě celá řada. Já bych tomu projektu chtěla popřát jednu zásadní věc… to, aby nezůstal jenom na Vysočině. Přeji projektu co nejširší rozšíření, abychom se setkali i s dalšími zajímavými osudy,“ popřála Pirátka a krajská zastupitelka Blanka Lednická.
Autorkou textů kalendáře je spisovatelka a scénáristka Alena Kastnerová, která mimo jiné napsala knihy pro děti O líné babičce a O nevyřáděném dědečkovi. Za ilustracemi stojí výtvarnice Julie Itusa Opletalová, která se specializuje na knižní didaktické ilustrace. „Ženy Vysočiny pro mě byly nejdůležitějším projektem tohoto roku. U každé ženy jsem si dělala vizuální rešerši a hledala jsem nějaké symboly, které do toho zakomponovat, které by nebyly úplně očividné a přesto, aby symbolizovaly příběh a zásadní věci z životů těch žen,“ říká ilustrátorka projektu Julie Opletalová.
Představeny byly autorky projektu, tvůrkyně i patronky. Jedna prezentace ale stále chyběla, a to seznámení s inspirativními ženami vyobrazenými v kalendáři. Těmi ženami jsou Kamila Moučková, Míla Doležalová, Gertruda Sekaninová Čakrtová, Zdena Vorlová-Vlčková, Zdislava z Lemberka, Suzanne Renaud, Anna Pammrová, Míla Myslíková, Magda Husáková-Lokvencová, Vlasta Javořická, Simonetta Buonaccini a Barbara Krafftová.
Ženám Vysočiny popřály hodně úspěchů i patronky projektu, které následně pokřtily kalendář. „Byla bych ráda, kdyby tento kalendář fungoval i v osobní rovině, abychom se rozpomněli i na ty ženy, které máme každý z nás v našem rodu. Přeji hodně štěstí, ať se to podaří,“ dodává výtvarnice Marta Veselá Jirousová.