Jihlava, 17. dubna 2024 - Kraj Vysočina byl jedním z předních regionů v České republice v čerpání evropských dotací za období 2014-2020. Během tohoto období bylo předloženo 7 418 žádostí s požadovanou dotací 59,4 mld. Kč, přičemž 4 847 žádostí s dotací 42,4 mld. Kč bylo schváleno. Z hlediska mezikrajského porovnání směřovalo nejvíce prostředků do krajů Jihomoravského a Středočeského, kde se v každém z nich realizují projekty se schválenou dotací kolem 80 mld. Kč.
"Dá se říct, že žadatelé z Vysočiny a na území Vysočiny jsou velmi úspěšní. V uplynulém programovém období zrealizovali projekty za více než 42 miliard korun. V mezikrajském srovnání přepočtu získaných dotací na obyvatele je Vysočina dokonce nejlepší. Republikový průměr byl cca 60 tis. korun získané dotace na obyvatele, na Vysočině to bylo ale 84,5 tisíce korun." Komentuje data Hana Hajnová, 1. náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina za Piráty.
Evropské zdroje pro realizaci svých projektů na území Kraje Vysočina samozřejmě využívají nejrůznější typy subjektů. Nejvíce prostředků získaly státní organizace (například Ředitelství silnic a dálnic), které mají schválené projekty s dotací 19,6 mld. Kč, což je téměř polovina z částky za všechny schválené projekty. Evropské peníze také významně využívají místní samosprávy (kraj, obce a jimi zřizované příspěvkové organizace), které ve schválených projektech získaly téměř 14,1 mld. Kč (33,3 %). Neziskové organizace mají schválené projekty za 2,1 mld. Kč.
„Pokud se podíváme na projekty z posledního ukončeného programového období EU 2014-2020, tak třemi největšími projekty byly: obchvat Velkého Beranova za 594 milionů korun, kde kraj získal dotaci půl miliardy na jeho vybudování, pak kotlíkové dotace, kde kraj získal také půl miliardy pro své obyvatele na výměnu starých neekologických kotlů na tuhá paliva za nové ekologičtější a kraji se také dařilo v oblasti sociálních služeb, kde získal prostředky na transformaci krajských zařízení pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením, kdy přecházejí z velkých ústavů do bytů nebo domů rodinného typu v běžné zástavbě,“ vysvětluje Hajnová.
V aktuálním programovém období může Česká republika čerpat do roku 2027 více než 550 miliard korun z EU. Kolik z těchto peněz skončí na Vysočině, bude opět záležet hlavně na šikovnosti a připravenosti žadatelů z Vysočiny. “Já věřím, že budeme díky dobře připraveným projektům opět úspěšní. K tomu může Kraj Vysočina jistě počítat s necelou miliardou a půl v takzvaném Regionálním akčním plánu, ze které budou financovány investice do krajských silnic, středních škol, zdravotnické záchranné služby anebo již zmíněné transformace sociálních služeb.” uzavírá Hajnová