Ve Žďáru nad Sázavou vzniká největší farma pro 3D tisk betonu v Česku

Ve Žďáru nad Sázavou vzniká největší farma pro 3D tisk betonu v Česku

Jihlava, 15. října 2021 - Nestává se příliš často, že před vámi během tiskové konference vznikne hrubá stavba domu. Přesně to mohli vidět hosté u příležitosti slavnostního spuštění první robotické farmy na 3D tisk betonu v České republice. Tento unikátní projekt vzniká ve výrobní hale společnosti ICE Industrial Services ve Žďáru nad Sázavou.

Stavebnictví v současnosti stále patří mezi relativně nejméně modernizovaná odvětví. Za posledních několik desetiletí nedošlo k téměř žádné průlomové změně v technologiích. Odvětví se vedle toho dlouhodobě potýká s výrazným nedostatkem pracovních sil a v porovnání s průmyslovou výrobou je také méně efektivní. A právě revoluční technologie 3D tisku betonu dokáže pětinásobně urychlit výstavbu, přičemž dochází až k sedmdesátiprocentním úsporám materiálu oproti klasickým technologiím lití betonu do bednění.

Robotická farma na 3D tisk betonu vzniká ve výrobní hale společnosti ICE Industrial Services ve Žďáru nad Sázavou

Nová farma na 3D tisk betonu vzniká pod taktovkou zakladatele a ředitele ICE Tomáše Vránka a jeho týmu odborníků. ICE ve spolupráci s městem Žďár nad Sázavou plánují stavbu několika tištěných budov. První z nich bude kavárna na Farských humnech a v létě 2023 má ve Žďáře vyrůst první vytištěná budova školy na severní polokouli.

Ukázka 3D tisku betonu a vznik nové budovy

Tiskovou konferenci si nenechala ujít ani náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová (Piráti). „Já musím říct, že jsem oslněna. To se nedá komentovat jinak, ať už co do prezentace, tak i do toho, jakým způsobem k podnikání a inovacím přistupujete,“ pochválila nově vznikající projekt Hana Hajnová.

„Rozvoj inovativních firem, jako je ICE Industrial Services, je velice důležité podporovat, neboť do území přinášejí vysokou přidanou hodnotu a mají potenciál na Vysočinu přilákat podnikavé, talentované a kreativní lidi,“ dodala Hajnová.

Náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj Hana Hajnová a ředitel společnosti ICE Industrial Services Tomáš Vránek

Vývoj technologií 3D tisku představuje propojení tradičního oboru s novými trendy a technologiemi a v neposlední řadě také sdružení a propojení špičkových odborníků z průmyslové a akademické sféry. S cílem dalšího rozvoje této spolupráce iniciovala společnost ICE Industrial Services vznik institutu EIMAC – Evropského institutu pro materiály, automatizaci a stavebnictví, který bude sídlit ve Žďáru nad Sázavou.

Náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj Hana Hajnová a starosta Žďáru nad Sázavou Martin Mrkos

Partnery a členy nového institutu budou renomovaná vědecká pracoviště jako například ČVUT v Praze, Ústav stavebních hmot a dílců nebo univerzita ETH v Curychu, i významné podniky jako Siemens, Mapei či Sika, a další. „Velice mne těší, že se podniky z Vysočiny aktivně zapojují do vývoje inovativních technologických řešení i spolupráce s akademickou sférou a mají ambice zařadit se mezi světové špičky ve svých oborech,“ vyzdvihla náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová

Slavnostní podpis u příležitosti vzniku institutu EIMAC – Evropského institutu pro materiály, automatizaci a stavebnictví


KONTAKT PRO NOVINÁŘE

Jiří Svoboda, 724 235 840, jiri.svoboda.hb@pirati.cz

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články