V Křižánkách otevřeli nové Komunitní centrum STODOLA

V Křižánkách otevřeli nové Komunitní centrum STODOLA

Jihlava, 8. července 2021 - V malé obci Křižánky na Novoměstsku na českomoravském pomezí v severním okraji Kraje Vysočina otevřeli v sobotu 26. 6. 2021 za účasti náměstkyně hejtmana pro regionální rozvoj Mgr. Hany Hajnové nově zrekonstruované komunitní centrum.

„Věřím, že tento objekt v historickém jádru obce, jehož rekonstrukce se viditelně vydařila, bude plnit svůj účel a přispěje k dalšímu oživení společenských aktivit obce,“ popřála místním. Zároveň poukázala na to, že velmi ráda přijala pozvání k návštěvě této obce, která se v krajských soutěžích pravidelně umísťuje na předních pozicích. Nejinak tomu bylo i v nedávné soutěži ROK ŽIVOTA v obcích Kraje Vysočina, kde Křižánky získaly první místo v hodnocení odborné poroty.

Slavnostního dne se zúčastnil i Milan Daďourek, lídr koaliční kandidátky Pirátů a Starostů na Vysočině, který se již od dob svého místostarostování v nedalekých Počítkách dobře zná se starostou Janem Sedláčkem. Ten pro něj byl vždy velkou inspirací a i proto ho mrzí, že se při této příležitosti se svou funkcí rozloučil: „Honzu Sedláčka znám už mnoho let, dokázal v Křižánkách uvést v život zajímavé projekty (např. vlastní měnu) nebo velmi neotřele přistupovat k řešení problémů s vylidňováním obce a skupování místních nemovitostí pouze k rekreačním účelům. Bude nám se svými nápady nejen v této části regionu chybět,“ uvedl Milan Daďourek.

Slavnostního přestřižení pásky se zhostily děti z místní ZŠ a MŠ, které ji, jako zástupci nejmladší generace obce, budou také v budoucnu nejvíce využívat. Hned po něm předvedly všem shromážděným krátký kulturní program s písničkami.

V Křižánkách otevřeli nové Komunitní centrum STODOLA

Součástí programu slavnostního otevření byla i prohlídka dalších projektů, které jsou ve fázi realizace nebo po dokončení. Jedním z nich je i projekt na vybudování 3 obecních bytů s celkovou kapacitou 6 lůžek především pro mladé rodiny s nízkými příjmy do doby, než se zlepší jejich finanční situace. Další cílovou skupinou pro tento typ bydlení jsou naopak senioři, kteří již nemohou udržovat své domy a jenom s obtížemi se starají sami o sebe. „Je úžasné vidět na vlastní oči, že se podobné projekty daří realizovat i v tak malých (nebo velkých) obcích jako jsou Křižánky. Myslím, že zvláště pro seniory je nenahraditelná možnost zůstat bydlet v místě, kde prožili celý svůj život, a nemuset se stěhovat do pro ně cizích a vzdálenějších sídel s domovy pro seniory. Pan starosta nám také potvrdil, že i přes to, že obec již v minulosti několik sociálních bytů v obci vybudovala, zájem stále převyšuje současné možnosti,“ doplnila Hana Hajnová.

Díky velmi moderní a otevřené politice bydlení se tak obci Křižánky daří v posledních letech vracet život do tohoto malebného koutu Vysočiny, což dokazují například i nedaleké České Milovy, které ke Křižánkám „patří“. Tam se život vrací i díky Petře Kovaříkové, která se sem vrátila s celou svou rodinou. Pustila se zde do pečení milovských perníčků podle tradičního domácího receptu, otevřela si tu kavárnu a láká turisty z celé republiky.


KONTAKT PRO NOVINÁŘE

Jiří Svoboda, 724 235 840, jiri.svoboda.hb@pirati.cz

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články