15.dubna, Telč - Zastupitelstvo města Telče dnes mj. rozhodovalo o pojmenování ulic v nové obytné čtvrti, která roste v lokalitě Dačická. Více jak 30 nových stavebních parcel protíná rovnoběžná ulice s ulicí Dačickou, která ve druhé etapě vyústí do ulice Polní. Název ponese po významné malířce Míle Doleželové, která v Telči prožila 30 let svého života.

O pojmenování ulice právě po Míle Doleželové se výrazně zasadila zastupitelka Hana Hajnová. “Významné ženy naší historie si zaslouží uznání, a to i ve veřejném prostoru. Připomínat by je měly vedle institucí a publikací také názvy veřejných prostranství a ulic. Jenže těch pojmenovaných po ženách máme obecně v rámci celé ČR jen minimum (z ulic pojmenovaných podle osobností tvoří ty pojmenované po ženách v průměru 5%). V Telči máme 72 ulic, z nichž 21 nese mužská jména, ženská nesou pouze 3 – Svatoanenská, Slavatovská a Matky Boží,” uvedla Hajnová.

V Telči se při příležitosti 100. výročí narození této malířky, které se říká “Moravská Frida” či “malířka velkých očí”, otevřela expozice jejích děl z části pozůstalosti, kterou odkázala České dominikánské provincii. Získat se je podařilo Masarykově univerzitě, respektive jejímu Univerzitnímu centru v Telči pod vedením ředitele Jaroslava Makovce. Na oživení jejího odkazu se aktivně podílela i Hana Hajnová, která příběh Míly zpracovala v projektu Ženy Vysočiny. Tento projekt vznikl právě s cílem dostat do veřejného prostoru více žen a hledat místa a příležitosti, jak je připomínat i dalším generacím.

“Pojmenování nové ulice je výjimečná příležitost vtisknout veřejnému prostoru podobu a hodnotu, která ovlivní na desetiletí sounáležitost s daným místem. Zároveň je to příležitost vytvořit trvalý odkaz významné osobnosti, která byla s Telčí úzce spjata a která se i tímto způsobem symbolicky do města vrací. Děkuji proto všem zastupitelkám a zastupitelům za podporu tohoto návrhu,” doplnila Hajnová.

"Cílem je připomenout stoleté výročí narození této významné malířky, máme tu nově její stálou výstavu a díky tomu se nám to celé hezky provazuje. A i tato nová ulice může přispět k tomu, že tato výstavu a její obrazy už tu zůstanou navěky," doplnil na jednání zastupitelstva místostarosta Telče Jiří Pykal.

Pokud vás zajímá více informací o Míle Doležalové či dalších ženách vysočiny, můžete navštívit stránky projektu Ženy Vysočiny zde: https://www.zenyvysociny.cz/.