Kraj Vysočina dlouhodobě spolupracuje s tchajwanskými institucemi. Jedním z hlavních bodů této spolupráce je znalostní cesta, kterou už pošesté kraj pořádal pro osm nadaných studentů a dva učitele z kraje. Znalostní cesta trvala deset dní a její účastníci mají možnost, kromě objevování krásné přírody, navštívit několik tchajwanských firem, Českou ekonomickou kancelář či jednu z hlavních tchajwanských univerzit.

Spolupráce s tchajwanskou stranou je pro nás dlouhodobě přínosná hlavně v oblasti technologií. Z toho důvodu podporuji nastavenou spolupráci na všech úrovních. Nadaným středoškolákům a učitelům to přináší neskutečné zkušenosti,“ říká radní pro školství Jan Břížďala (Piráti).

Účastníci letošního ročníku se toto úterý sešli, aby prezentovali poznatky ze své cesty před vedením kraje, předsedou Senátu Parlamentu ČR Milošem Vystrčilem a nejvyšším představitelem Tchaj-wanu v ČR Liang-Ruey Ke.

Znalostní cesty na Tchaj-Wan mají dlouhodobě pozitivní ohlasy ze všech stran a ani letošní ročník nebyl výjimkou. Desetičlenná skupina se na cestu vydala na konci března a na jejich pondělní prezentaci byly jejich pozitivní pocity zřetelné. Středoškoláci byli z různých koutů Vysočiny i různých druhů škol. Jejich výběr probíhal na základě výběrového řízení, kde ukázali mimo jiné svoji motivaci a znalost anglického jazyka.

Prezentace studentů byly velmi přínosné a všem nám ukázaly, že podobné projekty mají smysl, nejen z čistě pragmatických důvodů spolupráce v IT a digitalizaci, ale také z důvodu kulturní výměny, která poodhalí těmto nadaným mladým lidem jinou část světa,“ dodává Břížďala (Piráti) a uzavírá: „Je pravděpodobné, že další výběrová řízení proběhnou už tento podzim, chtěl bych tak motivovat všechny studenty středních škol v Kraji Vysočina, aby neváhali a přihlásili se. Jedná se o unikátní a jedinečnou příležitost.