Mohl bych vás na úvod poprosit o krátké představení, tedy kdo a odkud jste a čemu se momentálně věnujete?

JS: „Jmenuji se Jakub Stočes, je mi 18 let a od narození žiju ve Světlé nad Sázavou. Už několik let trávím volný čas politickou angažovaností, zejména prostřednictvím opoziční práce v našem městě. Několik let jsem byl ve vedení školní studentské samosprávy a aktuálně se snažím dostat hlas mladých i do krajské politiky.“

JV: „Moje jméno je Jakub Vrzal, jsem studentem gymnázia, v lednu jsem oslavil své osmnácté narozeniny a jsem tedy nejmladším kandidátem do krajského zastupitelstva. Od narození žiji v Brtnici, se kterou se také pojí velké množství mých volnočasových aktivit. Již třetím rokem společně s přáteli vedu dětský oddíl, angažuji se ve studentské participaci na školní, krajské i celostátní úrovni a obecně se zajímám o dění ve společnosti.“

Chtěl bych se vás na začátek zeptat na vaši cestu k politice. Co vás posunulo k tomu, abyste se o politiku více zajímali a eventuálně se v ní i začali angažovat?

JS: „Zpětně si vybavuji, že politika byla u nás v rodině vždycky docela zvučné téma, takže Marcela Augustová a ČT24 zněly obývákem při každých volbách. A tím hlavním impulsem byly asi sněmovní volby v roce 2017, kdy jsem začal vnímat, že politika dost zásadně ovlivňuje svět kolem nás. Zároveň mě hodně zajímala i politická situace v našem městě, kde jsem tu problematiku poznával hodně v praxi. Všechno jsem to potřeboval postupně pochopit a vstřebat, nakonec to v roce 2019 dospělo až k tomu, že jsem začal podporovat Piráty a o 2 roky později jsem se stal součástí i posádky Mladého Pirátstva.“

JV: „Zárodek zájmu o veřejné dění, a tedy i politiku, ve mně zakořenil již v době, kdy jsem sám byl členem dětského oddílu. Naše vedoucí nás vždy vedly k tomu, aby nám okolní svět nebyl lhostejný. Společenská témata mi díky tomu byla vždy blízká a osobní zvídavé rozšiřování obzorů mi šlo bez větší námahy. Znalosti jsem si v létě 2023 prohloubil i krátkodobým studiem na Purdue University ve Spojených státech. K prvotnímu kroku aktivně vstoupit do dění v politice mě donutila současná brtnická radnice krátce po komunálních volbách v roce 2022. Když jsem viděl, jakým povýšeneckým způsobem jednají s lidmi a jak radní upřednostňují své osobní zájmy na úkor zájmů města a jeho občanů, rozhodl jsem se nebýt lhostejný a postavit se za občany opoziční prací.“

Zmínili jste oba komunální politiku jako prvotní impuls. Co ta krajská? Jak ji vnímáte?

JS: „Osobně si velmi cením našich dvou pirátských radních, kteří odvádí skvělou práci a posouvají Vysočinu do 21. století. Dělají přesně tu pirátskou politiku, pro kterou jsem před několika lety přišel k Pirátům a jsem za to rád. Pořád ale vnímám rezervy, které náš kraj má vzhledem k mladým lidem. Česko obecně ztrácí atraktivitu, nemá svým občanům moc co nabídnout, a naše budoucnost tak odchází do zahraničí nebo přinejmenším do Prahy či Brna. Vysočina ale má potenciál a příležitosti, které z ní mohou udělat skvělé místo pro život.“

JV: „Krajská politika je lidmi obecně vnímaná jako ta nejvzdálenější. Je to pochopitelné. Nesetkáváme se s jejími činiteli každý den osobně, jako v politice komunální, ani prostřednictvím médií, jako v té celostátní. Jsem ale rád, že navzdory tomu naši radní Hanka Hajnová a Honza Břížďala mají za sebou hmatatelné výsledky, jako třeba nejlepší využití peněz z evropských fondů nebo dostatečné kapacity na žádaných středních školách. Osobně si ale myslím, že v zastupitelstvu chybí hlas mladé generace, který by zdůrazňoval naše potřeby. Právě to byl hlavní impuls, díky kterému jsem se rozhodl pirátskou kandidátku podpořit.“

Tento rozhovor začíná a do nějaké míry vznikl s myšlenkou, že o mladých lidech a možná i jejich problémech se sice mluví, ale často je to „o nás bez nás“. Jaký máte pohled na pozici mladých lidí v politice? Dává smysl se jim věnovat jako specifické skupině? A vnímáte nějaké problémy, které jsou jim specifické?

JS: „Je určitě dost nelehká. Pořád posloucháme, že bez zkušeností a dlouholeté praxe se politika dělat nedá, ale zároveň nám ti samí lidé brání tyto politické zkušenosti získat. Je důležité nenechat se odradit, protože i mladý člověk prostě má nějaký názor na svou finanční situaci, na kvalitu života v regionu, na zahraniční politiku a podobně. Některým politikům to stále ještě nedošlo, ale mladí lidé jednoduše chtějí být slyšet, a pokud jim nezačneme naslouchat, odejdou tam, kde se o ně někdo zajímat bude.“

JV: „Bezpochyby se musíme mladým specificky věnovat, ale ne jen proto, aby nám z Vysočiny neutíkali do velkých měst, ale především proto, že jejich problémy mají výrazný přesah do toho, jak se bude v budoucnu žít celé společnosti. Problémy jako nedostatečná pestrost vzdělání, odliv mladých z Vysočiny, špatná péče o duševní zdraví a mnohé další mohou v budoucnu paralyzovat zdravý rozvoj našeho kraje. Naslouchat mladým se prostě z dlouhodobého hlediska vyplatí!“

O mladých lidech koluje mnoho negativních představ, kritika jejich údajné lenosti, slabošství, závislosti na technologiích, neinformovanosti a mohl bych pokračovat. Mnoho z těchto kritik koluje ve veřejném prostoru velmi dlouho. Je ovšem něco, co byste své vlastní generaci vytkli?

JS: „Upřímně je mi líto, že tahle definice koluje především o mladých a musím se s ní setkávat častěji, než bych chtěl. Napříč všemi generacemi se takoví lidé najdou, stejně jako ve všech generacích existují lidé pracovití a informovaní. Nemluvě o tom, že naše mladá generace je i určitým odrazem té předchozí generace a současné společnosti. Nazývat mladé neschopnými a postradatelnými není řešení, tohle se prostě vrátí jako bumerang a doplatí na to všichni.“

JV: „S těmito představami se i já setkávám poměrně často a popravdě je považuji za důkaz omezenosti těchto kritiků. To je opravdu věk jediný ukazatel zkušenosti, informovanosti a píle? Zdroje informací o aktuálním dění máme všichni stejně dostupně a je jen na nás, jestli se rozhodneme z nich čerpat. Osobně vnímám, že nedostatečná informovanost o veřejné správě je fenoménem všech generací. Nehledě na to vše je přece i principem demokracie, že každý (tedy i mladý člověk) má právo na to, aby jeho hlas byl zastoupen ve volených orgánech. Přes to všechno existuje jedna věc, kterou bych mladým lidem vytknul, a to je strach z chyb. Věřím, že pokud bychom chybu nepovažovali za nepřítele, ale za příležitost, byly by naše činy mnohem úspěšnější a šťastnější.“

Na jakém tématu vám osobně nejvíce záleží?

Oba: „Ta stěžejní témata jsou nám společná - a naráželi jsme na ně i v minulých odpovědích - určitě tam patří respekt k přírodě, ochrana lidských práv, dostupné bydlení a péče o zdraví (fyzické i duševní), stejně tak školství a veřejná doprava. Jsou to prostě témata, která se prolínají napříč generacemi, a pokud je budeme řešit, budou z toho mít prospěch úplně všichni. Není tomu jinak ani u tématu návratu mladých na Vysočinu, které je pro nás a budoucnost našeho kraje naprosto klíčové.“

Zeptám se na otázku, která je asi očekávaná a pravděpodobně ji slýcháte hodně často: proč Piráti?

JS: „Na to se dá odpovědět dost jednoduše. Piráti jsou jediná skutečně liberální strana, která myslí na budoucnost všech generací. Zároveň jsme skvělý tým, což mě jen utvrzuje v tom, že jsem si tehdy vybral dobře.

JV: „Na Pirátech jsem si vždy cenil toho, že jsou stranou, která neslouží zájmům žádných zákulisních hráčů. Jsme strana, která naslouchá všem, kteří potřebují zastání. Velmi si vážím také toho, že Piráti pouští ke kormidlu všechny bez rozdílu. Naši politici mají výsledky a lidský přístup v komunikaci, který je mi bytostně blízký. Ze zkušenosti vím, že Piráti rozhodně nenechají Vysočinu zaostávat.

Kdybyste byli zvoleni, jakou funkci byste chtěli vykonávat? Kde si myslíte, že by byl váš hlas užitečný?

JV: „Pokud bych byl zvolen, snažil bych se být aktivní ve všech oblastech, kde má hlas mladých smysl. Osobně jsou mi velmi blízká témata školství, životního prostředí a přeshraniční spolupráce. Mojí nejdůležitější rolí by však bezpochyby bylo prezentovat na kraji perspektivu naší generace.“

JS: „Určitě nechci předbíhat výsledky voleb a vyjednávání, které k tomu patří, ale je pravda, že mám nejblíže ke školství a prevenci rizikového chování. Pokud bude možnost se uplatnit v těchto oblastech a akcentovat tam i pohledy mladých, bude to příležitost, které se rozhodně rád chopím.“

Děkuji oběma Jakubům za přiblížení pohledu mladé generace. Tento rozhovoru je prvním z několika zaměřených na hlavní okruhy kterým se Piráti na Vysočině věnují a dále věnovat chtějí. Na další se můžete brzy těšit.