Projekt se zaměřuje na modernizaci expozic a nové interaktivní zážitky pro návštěvníky. Klíčovou roli zde hrají místní obyvatelé, kteří organizováním kulturních akcí oživí region a zvýší zájem o jeho dědictví. Osobně věřím, že tento projekt nejen zvýší atraktivitu regionu, ale také prohloubí již tak silné přeshraniční vztahy, které jsme s našimi rakouskými partnery budovali po mnoho let. Přeshraniční spolupráce má hlubokou historii, na kterou můžeme díky úsilí mnoha lidí podílejících se na projektu navázat. Naši rakouští partneři, včetně Eduarda Köcka (předsedy spolku Zukunftsraum Thayaland) a Josefa Ramhartera (starosty města Waidhofen an der Thaya), zdůraznili význam společných aktivit, které podpoří cestovní ruch a propojí kulturní dědictví regionu.

Kolegové z dalších institucí a organizací zapojených do projektu představili konkrétní kroky. Na rakouské straně dojde k modernizaci stávajících expozic, zatímco v Česku se připravují nové expozice v Muzeu Jemnicka. Kromě toho se plánují různé přeshraniční kulturní a vzdělávací aktivity, které propojí kulturní a přírodní dědictví obou regionů.

Projekt CZonA ukáže, že blízkost našich národů nabízí jedinečnou příležitost pro další rozvoj a spolupráci. Je také důkazem toho, jak mohou přeshraniční iniciativy posílit region a přinést dlouhodobé výhody nejen pro turisty, ale i pro budoucí generace.