„Podle důvodové zprávy by navrhované platby mohly dosáhnout až 7 miliard korun. V České republice se lesy rozkládají na přibližně 2,6 milionu hektarů, z čehož více než 70 % je ve veřejném vlastnictví. Navržené platby působí jako štědrý penězovod do kapes velkých soukromých vlastníků.“ komentuje Milan Daďourek.
Zdůrazňuje, že by bylo mnohem lepší, aby státní podnik Lesy České republiky sám kladl dostatečný důraz na podporu biodiverzity. Do rozpočtu LČR poskytuje ročně kolem 2,5 miliardy korun. Podle lesů v národních parcích víme, že ani upřednostnění ochrany přírody neznamená ztrátové hospodaření. Je tedy zřejmé, že cesta přes úpravu hospodaření ve státních lesích by byla podstatně levnější. Případné platby do soukromých lesů by tak mohly být pouze doplňkem například v rezervacích. Piráti nechtějí, aby se i lesní hospodářství stalo dotačně závislým odvětvím.
„Předložil jsem úpravu, která měla za cíl, aby se ve státních lesích naplňovaly biodiverzní funkce. Bohužel na ministerstvu nebyla přijata. Uvidíme, jak se vyvine debata ve sněmovně. Tato úprava by znamenala, že státní organizace budou upřednostňovat ochranu biodiverzity v českých lesích. Že stát bude příkladem a naopak soukromníkům nebude do hospodaření tolik mluvit. Zároveň má tento přístup podporu i mezi odborníky z akademické obce,“ uzavírá Daďourek.