Jihlava, 28. května 2024 – Piráti na vládě minulý týden podpořili novelu zákona o dětských skupinách, které rozšiřují možnost volby pro rodiče malých dětí a umožní jim lépe sladit svůj rodinný a pracovní život. Pro mnoho rodičů je totiž i vzhledem k omezeným kapacitám v mateřských školách využití služeb dětských skupin jedinou možností, jak se vrátit do zaměstnání. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová do novely navrhla nový typ dětských skupin – tzv. sousedské dětské skupiny. Jde o obdobu ze zahraničí známých a osvědčených „tagesmutter“, jejichž nároky na provoz jsou nižší než u klasických dětských skupin. Jejich nastavení se aktuálně testuje v Kraji Vysočina, jak potvrdila náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti): „V současné době pracujeme se skupinou 14 potenciálních pečujících, se kterými prověřujeme administrativní požadavky sousedských skupin a ve druhé polovině roku se u 6-7 z nich rozběhne praktická pilotáž, tedy samotné hlídání v jejich domácnostech.“
„Novela zákona o dětských skupinách je v legislativním procesu už více než rok a jsem ráda, že se to nyní pohnulo. Jde o prokazatelně pozitivní prorodinné opatření, což je pro nás Piráty prioritní. Dětské skupiny mají být doplněk do nabídky slaďování rodinného a pracovního života rodin, jelikož pro řadu rodičů je využití právě služeb dětských skupin možností, jak třeba na částečný úvazek být v kontaktu s profesí,“ okomentovala postoj Pirátů místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová s tím, že rodiče podle ní musí mít k dispozici dostupnou předškolní péči ideálně pro děti od dvou let věku, podle své svobodné volby, čemuž by právě dětské skupiny měly pomoci.
„V rodinné politice je potřeba řadu věcí aktivněji přenést do praxe – podpořit práci z domova, pružné rozvrhování pracovní doby nebo dětské skupiny přímo navázané na konkrétní zaměstnavatele. Novela také odstraňuje bariéry například v podobě limitu 92 hodin, o což roky usiluji. Zavádíme také nový typ dětských skupin – sousedské dětské skupiny –, které jsou podle nás nejsnazší možnost, jak doplnit nabídku péče o děti například v centru velkých měst, kde nejsou prostory pro novou školku, nebo naopak na menších obcích, kde se dlouhodobě školku stavět nevyplatí,“ doplnila Richterová, která se rodinné politice věnuje společně s pirátskou náměstkyní ministra práce a sociálních věcí Zuzanou Freitas Lopesovou.
„Zaměstnávání rodičů na rodičovské dovolené, zejména žen s malými dětmi, je nedostatečné, ačkoliv je po něm poptávka od lidí i firem. Chybí zde skutečná svoboda volby a možnosti předškolní péče, které jsou v jiných zemích běžné. V Česku přitom dnes chybí kapacity pro desítky tisíc míst zejména pro menší děti od 1,5 do 3 let věku, v některých obcích a regionech i pro děti starší. A jako Piráti tuhle situaci dlouhodobě řešíme. Například fungování sousedských dětských skupin testuje již nyní Ministerstvo práce a sociálních věcí v pilotním projektu ve spolupráci s Krajem Vysočina a naší pirátskou radní Hanou Hajnovou,“ doplnila Zuzana Freitas Lopesová s tím, že zvýšení dostupnosti předškolní péče je výhodné i pro veřejné rozpočty.
„Principem sousedských dětských skupin je poskytovat péči v domácnosti, kde je kladen důraz na přirozené a známé prostředí v menším kolektivu o maximálně 4 dětech, včetně těch vlastních, s jednou pečující osobou. Tyto pečující osoby budou muset splnit předepsanou způsobilost (pedagogické, sociální, zdravotní vzdělání nebo rekvalifikační kurz), požádají si o zápis do evidence poskytovatelů MPSV, absolvují kontrolu domácnosti od určených pracovníků krajského úřadu práce, nakoupí si matrace na spaní, věšáčky na oblečení a stupátka k umyvadlu a mohou tuto službu nabízet rodičům,“ přiblížila Hana Hajnová, jak budou snad už od ledna příštího roku sousedské skupiny fungovat.