„Nejprve je třeba si uvědomit, že naším cílem by měla být podpora prostředí, kde děti a dospívající vůbec nebudou potřebovat psychiatrickou péči. Základem musí být prevence. Duševní zdraví patří mezi fenomény, které zasahují do mnoha oblastí. Chtěli bychom proto předložit plán prevence duševních onemocnění dětí a dospívajících, který navrhne propojení a užší spolupráci sociálních, školských a zdravotních služeb,“ komentuje program pro duševní zdraví kandidátka do krajských voleb a psychoterapeutka Barbora Pipášová. Budeme předcházet tomu, aby se naše děti dostávaly do psychiatrických ambulancí a nemocnic, to je až krajní řešení.
Dalším krokem, který pomůže řešit krizi duševního zdraví mladší části populace, je zajištění psychologů na všech krajských středních školách spolu se školením pro třídní učitele. „V minulosti jsme podpořili pedagogicko-psychologické poradny a jsme si vědomi alarmujících statistik týkajících se duševního zdraví mládeže. Pokud budou psychologové k dispozici na školách a zároveň budou třídní učitelé vědět, jak komunikovat se svými žáky, věřím, že se nám podaří tento nepříjemný trend zastavit a ideálně i zvrátit,“ komentoval možné kroky radní pro školství Jan Břížďala (Piráti). Nastavíme páteřní systém prevence na školách a zasadíme se o větší zapojení sociálních pedagogů na psychologů.
Navážeme také na výstupy projektu sociálně-zdravotního pomezí, aby pacienti s psychickými obtížemi získali potřebnou péči během pobytu i po propuštění ze zdravotnického zařízení a snížilo se tak riziko dalších hospitalizací.
„Problematika duševního zdraví má samozřejmě více dimenzí. Jako krajští zastupitelé bychom podporovali legislativní zakotvení psychoterapie do českého právního systému, což by mělo přinést větší dostupnost těchto služeb,“ dodává Barbora Pipášová. Piráti chtějí těmito kroky umožnit, aby psychoterapie fungovala jak v sociálních službách, tak také ve školství. Zpřístupnění této formy terapie pomůže všem napříč společností.