„V tomto volebním období jsme rozjeli první instalace solárních elektráren na krajské budovy a chceme v tom pokračovat. Mým cílem je v těch příštích čtyřech letech umístit na budovy výkon alespoň 1000MW plus bateriová úložiště,“ popisuje svou vizi lídryně kandidátky Hana Hajnová. „Založíme také energetické společenství, abychom využili obnovitelnou energii do poslední kilowatty. Díky sdílení a ukládání elektřiny ušetříme provozní náklady, které pak můžeme investovat do dostupnosti služeb pro obyvatele Vysočiny,“ doplnila.
Velkým tématem na Vysočině jsou také větrné elektrárny. Piráti tomuto obnovitelnému zdroji fandí, jsou si nicméně vědomi toho, že ne všude jsou jim lidé nebo podmínky na Vysočině nakloněni. Proto podporujeme výstavbu větrných elektráren tam, kde to není v konfliktu s jinými veřejnými zájmy.
Důležité je pro nás také, aby Vysočina i nadále zůstala zeleným krajem plným lesů, pramenů, potoků i řek. Zasadíme se proto o obnovu a budování krajinných prvků kvůli zvýšení odolnosti a rozmanitosti zemědělské krajiny. Začneme u krajského majetku. „Kraj je vlastníkem spousty pozemků, které by mohly být využity například jako větrolamy a mohly by být osety a osázeny druhově bohatými společenstvy,“ uvedla Hana Stuchlík Kašpaříková, krajinná projektantka, která kandiduje ze šestého místa.
A nadále budeme bedlivě sledovat proces výběru lokality pro hlubinné ukládání radioaktivních odpadů. Piráti podporují jádro jako bezemisní zdroj a podporují projekt nových reaktorů v Dukovanech. V otázce řešení konce palivového cyklu ale upozorňují na špatnou komunikaci ze strany státu, ať už s obcemi nebo kraji. „Bez záruk bezpečnosti pro kvalitu vody i zdraví obyvatel, bez možnosti pozdějšího využití odpadů a bez srozumitelného vypořádání obav místních obyvatel hlubinné úložiště nepodpoříme,“ uvedla Hana Hajnová.