Vysočina půjde naproti klimatické neutralitě. Kraj se rozhodl spolu s dalšími klíčovými hráči regionu uzavřít memorandum o spolupráci v oblasti výroby, skladování a využívání vodíkových technologií napříč odvětvími. Právě vodíková strategie je jedním z nástrojů, jak klimatické neutrality, ke které se Česká republika zavázala, skutečně dosáhnout.

Z pozice kraje samozřejmě sledujeme aktuální trendy v oblasti energetiky a vnímáme potenciál uplatnění vodíku a vodíkových technologií při rozvoji regionu. Vnímáme to jako příležitost pro udržení nebo ještě lépe zvýšení konkurenceschopnosti našich regionálních firem na českém i evropském trhu,“ uvedla ke schválení memoranda Hana Hajnová za Piráty, náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje.

Zastupitelé kraje vodíkovou strategii berou jako velkou příležitost. Kraj se může stát místem pro aplikaci těchto nových technologií v praxi. Uplatnění v rámci kraje vidí zejména v oblasti energetiky a dopravy.

Vodíková Vysočina

Memorandum o vodíkové strategii kromě Kraje Vysočina podepíše i Statutární město Jihlava, Vysoká škola polytechnická Jihlava a společnosti SmartPlan a JIPOCAR Power. Společně tímto memorandem založí otevřenou platformu s názvem „Vodíková Vysočina“, která je otevřená i dalším subjektům, které se vodíkovými technologiemi zabývají nebo mají zájem o jejich přivedení do praxe. Ke slavnostnímu podepsání memoranda dojde ve čtvrtek 6. dubna v 15 hodin v budově krajského úřadu v Jihlavě.

Signatáři plánují dále spolupracovat na odborných otázkách týkajících se využívání vodíku a vodíkových technologií. Po podpisu memoranda vytvoří akční plán s konkrétními kroky na následující rok. „Za Kraj Vysočina plánujeme v letošním například uspořádat podnikatelskou misi do Dolního Bavorska, se kterým jsme součástí Evropského regionu Dunaj-Vltava, a který má zajímavé zkušenosti s budováním tzv. Hydrogenvalley. Chceme využít našich dobrých vztahů a zajet načerpat inspiraci a dobrou praxi,“ doplnila Hajnová.

Vodíková Vysočina směřuje k nasazení vodíkových baterií do obslužné dopravy ve firmách, vybudování vodíkové plnící stanice v Jihlavě, k možnému nasazení vodíkových autobusů ve veřejné dopravě nebo výhledově využívání vodíku v těžké dopravě. Kraj společně s dalšími signatáři chtějí na všem spolupracovat s veřejným, soukromým i akademickým sektorem.