Piráti a Starostové předložili premiérovi požadavky ohledně rozšiřování Dukovan. Chtějí chránit peněženky občanů, bezpečnost země a lepší podporu vědců

Piráti a Starostové předložili premiérovi požadavky ohledně rozšiřování Dukovan. Chtějí chránit peněženky občanů, bezpečnost země a lepší podporu vědců

Praha, Jihlava, 27. ledna 2021 - Piráti a Starostové dnes na jednání premiérovi Andreji Babišovi předložili požadavky ohledně rozšiřování jaderné elektrárny Dukovany. Mají zaručit, že se z projektu nestane černá díra na peníze daňových poplatníků či státu a že bude zajištěna bezpečnost České republiky. Za důležitou strany považují také výraznější podporu tuzemských vědců v oblasti jaderné energetiky. Schůzky se účastnil kromě premiéra i vicepremiér Karel Havlíček, vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl, generální ředitel společnosti ČEZ Daniel Beneš a předsedové dalších opozičních stran.

„Otázka financování celého projektu je pro občany zásadní, protože se může bolestivě dotknout jejich peněženek. Piráti a Starostové proto žádají zastropování maximální výkupní ceny energie v zákoně tak, aby případné prodražení neodnesli daňoví poplatníci. K tomu se váže i náš další požadavek na nastavení fixní ceny projektu a dodávky tzv. na klíč, tedy opět – aby nedošlo k jejímu předražení, jak jsme to viděli jinde,” uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš.

„Jsme zároveň přesvědčeni, že investorem celého projektu má být stát, nikoliv ČEZ. Alespoň za stávající situace. Důvodem je fakt, že si stát může narozdíl od ČEZu půjčit levně peníze a nemusí řešit ziskovost pro další akcionáře. Mohl by mít vše i lépe pod kontrolou,” doplnil Bartoš.

Za naprosto klíčové označily obě strany také zajištění bezpečnosti České republiky a jejích občanů. Při výběru dodavatele je podle nich nutné myslet na to, že bude strategickým partnerem státu na dalších 80 let. „Současná situace v Rusku a dlouhodobé porušování lidských práv Čínou jasně ukazují, proč firmy z těchto zemí nemohou být partnerem pro takto zásadní projekt z hlediska bezpečnosti České republiky, a to ani ve variantě konsorcií,“ upozornil na klíčový faktor bezpečnostního rizika předseda STAN Vít Rakušan. Prověřeným zájemcům o tendr je podle stran naopak potřeba vyjít maximálně vstříc, aby se mohli zúčastnit výběrového řízení, a stát si tak mohl vybrat skutečně kvalitního dodavatele.

„Kvůli specifickým podmínkám budou muset někteří dodavatelé přeprojektovat své dosavadní plány a sedmiměsíční termín pro předložení nabídek jim nenabízí dostatečný časový prostor, což může mít v důsledku negativní vliv na kvalitu celého tendru. Proto po vládě požadujeme prodloužení termínu na dvanáct až osmnáct měsíců,” řekl člen Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů Petr Gazdík (STAN).

„Odmítáme zároveň limitovat zájemce o tendr požadavkem na maximální výkon elektrárny na 1200 MWe, což nahrává ruskému Rosatomu. Tím by vypadli dodavatelé, kteří mohou nyní nabídnout standardizované bloky vyšších výkonů – například 1400 MWe u jihokorejského nebo 1600 MWe u francouzského typu. Pokud by se chtěli tendru účastnit i s tímto výkonovým omezením, byly by donuceni v relativně krátkém čase zcela přepracovat projekt” popsal pirátský poslanec Petr Třešňák, který působí jako člen Podvýboru pro energetiku.

„Poslední důležitým požadavkem je pro Piráty i Starosty širší podpora vědy a výzkumu – ČR má obrovský potenciál v jaderné energetice včetně vývoje vlastních modulárních reaktorů. Chceme proto navýšit rozpočet Technologické agentury ČR a podpořit vědce i vědecká pracoviště. Česko musí být mozkovnou budoucnosti, ne montovnou z minulosti,” uzavřel Třešňák.

Krátký komentář k rozšiřování Dukovan přidala i Pirátka a 1. náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje, územního plánování a stavebního řádu, Fondu Vysočiny a spolupráci s neziskovými organizacemi Hana Hajnová. „Dostavba 5. bloku jaderné elektrárny Dukovany je nejenom pro Kraj Vysočina, ale pro celou ČR největší zakázkou v naší polistopadové historii. I proto vnímám jako opravdu klíčové najít takové nastavení tendru a samotné stavby, na kterém bude panovat široká politická shoda. Bez této shody hrozí riziko, že se s každou změnou politického vedení naší země budou měnit i podmínky tendru nebo dostavby. Což může v konečném důsledku celou stavbu zbytečně prodražit,“ říká Hana Hajnová.

„Zároveň vnímám jako klíčové rozhodnutí i pro budoucí generace vyloučení dodavatelů z rizikových zemí. I bez účasti Ruska a Číny se tendru může zúčastnit dostatek dodavatelů na to, aby bylo z čeho vybírat. A ve světle posledních událostí v Rusku si myslím, že uděláme nejlépe, když tato bezpečnostní varování vyslyšíme už dnes, než abychom je museli řešit kdykoliv v budoucnu. V této souvislosti zmiňované obavy ohledně vyšších nabídkových cen vidím jako liché, protože konečnou cenu díla nejvíce ovlivní připravenost na straně státu. Ať už v podobě dostatečného času a podmínek pro podání kvalitních nabídek nebo v podobě dostatečného personálního a technického zajištění na straně státu jako investora,“ doplňuje Hajnová.


KONTAKT PRO NOVINÁŘE

Jiří Svoboda, 724 235 840, jiri.svoboda.hb@pirati.cz

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články