Ahoj Pavle, jsi zakládajícím členem místního sdružení Pirátů na Pelhřimovsku. Mohl by jsi se krátce představit a popsat, co tě vedlo k rozhodnutí angažovat se v politice?
Narodil jsem se na Slovensku, v okrese Čadca. Do Čech jsme se po rozvodu rodičů přestěhovali, když mi byly tři roky. Větší část mého života jsem strávil na vsi ve Starém Pelhřimově, a následně jsem se přestěhoval do města Pelhřimov.
Členem Pirátské strany jsem od 9. ledna 2019 a k Pirátům jsem vstoupil s vizí založit místní sdružení v okrese Pelhřimov. Hlavní motivací bylo kandidovat do místního zastupitelstva v Pelhřimově za Piráty. To se podařilo – místní sdružení jsme založili a v roce 2022 jsme získali dva zastupitelské mandáty, jeden v Pelhřimově a k mému překvapení i v Humpolci.
Od dětství jsem činný v dobrovolných hasičích. Možná se budete divit, ale od hasičů je jen krok k politice. Moje cesta začala v době, kdy jsme založili klub mladých hasičů a začali jsme shánět prostředky na činnost. Zorientovat se například v systému dotací, na co máš nebo můžeš dosáhnout, mě přivedlo k myšlence „hele, tomu bych chtěl rozumět“. Na Vysočině máme štěstí, že Kraj Vysočina je založen na myšlence otevřenosti a sdílení, a tak byly prakticky všechny informace dostupné. Někdy jich ale bylo až příliš, nebo byly v neucelené formě.
Dalším důvodem, proč jsem se rozhodl vstoupit do politiky, je samozřejmě boj proti korupci. Piráti jsou hlídací psi – tam, kde mohou, témata nasvěcují, a kde je světlo, korupce nebují. Pokud jsme v koalici s „klasickými“ stranami, je jasně deklarováno, že budeme fungovat jako prevence proti korupčnímu jednání. Vysvětluji to koaličním partnerům tak, že jsme ti, kdo jim bude v koalici hlídat záda. Fungujeme jako protilátka na korupci – pomáháme rozpoznávat a neutralizovat korupční jednání hned v počátku a bráníme jeho šíření. Možná lepší vyjádření je, že jsme takové bílé krvinky v politice.
„Snažíte se dát ze sebe to nejlepší, abyste ukázali občanům, že volit vás mělo smysl."
Už v roce 2020 jsi byl zvolen do krajského zastupitelstva. Změnil se za tu dobu nějak tvůj pohled na politiku?
Když se dostanete do reálné politiky, tak takzvaně „nastoupí politika“. V našem politickém systému nevládnete sami – vládnutí je o komunikaci, konsensu a kompromisu. Dalo by se říct, že pak děláte politiku bez ideologie a snažíte se dělat to nejlepší pro občany našeho kraje. Snažíte se dát ze sebe to nejlepší, abyste ukázali občanům, že volit vás mělo smysl.
Co je podle tebe největší překážkou úspěšné digitalizace některých služeb a institucí?
Z mého pohledu je největší problém v jakékoliv změně v přístupu lidí. Z mé zkušenosti mohu říct, že lidé, zvláště ti konzervativní, jako jsou na Vysočině, se obecně bojí změn, i když jsou k jejich prospěchu. Tady nastupuje něco z politického umění – umět lidi přesvědčit ke změně a nadchnout je pro ni. Protože bez jejich souhlasu to prostě nepůjde. Říká se, že kde je vůle, tam je cesta, a bez toho to nejde ani v digitalizaci.
Hardware si koupíte, software naprogramujete, ale pokud o změně nebudou vnitřně přesvědčeni uživatelé, jste na straně prohrávající. Musíte motivovat, přesvědčovat, školit a hlavně vést příkladem, ukazovat, že to jde a že nám to všem vylepší život.
„Je důležité proti dezinformacím a nepravdám bojovat, protože zlo začne bujet tam, kde před ním slušní lidé zavírají oči."
Tvým dalším tématem kromě otevřenosti jsou i dezinformace. Co je podle tebe největší hrozba?
Největší hrozbou je nedůvěra ve stát a jeho zřízení. Jako politik do těch systémů vidíte a víte, kde má pojistky a kde ty hranice nejdou překročit. Ale co když jste „nepolitický občan“? Setkávám se s lidmi, kteří nasávají z internetu mraky dezinformací a nepravd, a jsou zatvrzele přesvědčeni o své pravdě. Tady nastupujeme my, politici – máme být pro občany vzorem a ukazovat své přesvědčení a zásady. Problém je, že některým, hlavně populistickým politikům, je tohle jedno, a kvůli svému prospěchu přilévají olej do ohně. Tím nastavují meze, kam až můžou jejich následovatelé zajít. Politik krade, tak já můžu taky. Politik se chová jako hulvát, tak já taky. Politik lže, tak i já můžu lhát.
Lidé následují hodnoty, které má jejich lídr. A pokud má lídr pokažené hodnoty, a lidé ho přesto následují, co to o nich vypovídá? Jaké mají tito lidé hodnoty?
„Občané, angažujte se i politicky, zajímejte se o politiku a nebojte se politiky oslovit a kontaktovat."
Jednou z tvých vášní jsou dobrovolní hasiči. Na začátku tohoto roku jsi psal o tom, jak se zvýšila jejich podpora. Jsou nějaké další kroky, mimo finance, které by měl kraj učinit?
Spolupráce kraje s hasiči je na skvělé úrovni, v kraji jsme díky dotacím prakticky vyměnili všechny dopravní automobily a teď probíhají hlavně rekonstrukce hasičáren. Kraj by mohl více působit ve vzdělávání hasičů, například v získávání řidičského oprávnění na cisternové vozy nebo ve zvyšování kvalifikace. Studium „hasičiny“ není v našem kraji dostupné, takže si říkám, proč například neotevřít nějaký obor v oblasti požární ochrany. To je však běh na dlouhou trať.
Na závěr se zeptám, co máš nejraději na Pelhřimovsku a zda máš nějaká slova pro voliče?
Jsem obyčejný kluk ze vsi, který se svou prací dostal o kousek výš. Nikdy jsem nic neměl zadarmo a musel jsem si to odmakat. Doufám, že jsem vzorem pro ty, kteří si říkají, že dostat se do politiky je těžké. Ano, je, ale já jsem důkazem, že to jde a má to smysl.
Takže bych chtěl říct toto: Občané, angažujte se i politicky, zajímejte se o politiku a nebojte se politiky oslovit a kontaktovat. Důvěřujte, ale prověřujte a choďte k volbám, protože když k nim nechodíte, necháváte druhé rozhodovat o vás bez vás.