Jihlava, 9. listopadu 2023 – Kraj Vysočina prostřednictvím hejtmana uskuteční symbolické gesto. Pamětní medaile hejtmana bude in memoriam udělena Josefu Serinkovi, romskému partyzánu, který se za druhé světové války zapsal do análů československého odboje. Iniciativu předložila zastupitelka Kraje Vysočina, Eva Nováková (Piráti), a proces k udělení ocenění úspěšně vedla náměstkyně hejtmana Hana Hajnová (Piráti).
"Josef Serinek je významnou postavou protinacistického odbojového hnutí na Vysočině, ale i důležitým symbolem, který přibližuje dějiny Romů a Romek v Československu. O romské historii se toho v učebnicích dějepisu stále mnoho nedočteme, a pokud ano, soustředí se na Romy jako na oběti holocaustu. Sám v koncentračních táborech v Letech a Osvětimi-Birkenau přišel o ženu a pět dětí. Po útěku z Let došel pěšky na Vysočinu, aby se připojil ke zdejším partyzánům," vysvětluje svou motivaci pro jeho navržení na pamětní medaili zastupitelka Eva Nováková.
Josefu Serinkovi bylo roce 2022 mu bylo in memoriam uděleno státní vyznamenání (medaile za hrdinství), v roce 2021 mu město Plzeň udělilo Cenu 1. června a ve Svitavách mu odhalili pamětní desku. Vyšla o něm i rozsáhlá trilogie Jana Tesaře s názvem Česká cikánská rapsodie.
“Životní příběh Josefa Serinka je ukázkou vlastenectví, statečnosti a vzdoru, ale i příběhem perzekuce a staletého pronásledování” dodává k udělení medaile Hana Hajnová, náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina. Dle Hajnové nezáleží na barvě pleti, národnosti nebo politickém přesvědčení, ale na tom, co má člověk uvnitř - statečnost, odvahu a obyčejnou lidskou slušnost. Jedině podle toho lze druhé posuzovat a Josef Serinek svými činy tato kritéria v pozitivním slova smyslu bohatě naplnil.
Protože Josef Serinek patřil mezi klíčové osobnosti partyzánského odboje na Vysočině, zvolili jsme tuto formu (udělení pamětní medaile), abychom mu vyjádřili vděk a respekt za jeho činy.
“Jeho zásluhy zůstaly na dlouhou dobu zapomenuty, na světlo se dostaly hlavně díky dílu historika Jana Tesaře, kterému Serinek vyprávěl své vzpomínky. Jsem ráda, že se k jeho odkazu dnes přihlásil i Kraj Vysočina,” doplňuje Nováková.
Josef Serinek (*1900), se v odboji proti nacistické okupaci nezapsal jen jako partyzán, ale jako člověk, který se dokázal vzepřít nejen sociálnímu vyloučení, ale i brutální moci. Jeho osobní tragédie, ztráta rodiny v koncentračním táboře Lety a následně v Osvětimi-Birkenau, neoslabilo jeho odhodlání bojovat proti nacistickému režimu. Pamětní medaili obdržel Serinek jako uznání za neocenitelný přínos pro celé Československo.
Toto ocenění představuje závazek nezapomínat na hrdinství jednotlivců, jejichž činy formovaly historii naší země v nejtěžších časech.