Nové technologie v dopravě, principy udržitelného investování nebo plánované rozvojové projekty na Vysočině. To byla témata diskuze, která se uskutečnila začátkem února v sídle společnosti Jipocar, mezi vedením společnosti, náměstkyní hejtmana Kraje Vysočina pro regionální rozvoj Hanou Hajnovou a zástupci regionální kanceláře Agentury pro podporu podnikání a investic Czechinvest.
Firma Jipocar, která drží krok s moderními trendy, ve svém logistickém centru využívá nejmodernější technologie z oblasti automatizace. Z prezentace jasně zaznělo, že chce rozvíjet principy udržitelného investování (ESG), a to nejenom v oblasti dopravy a logistiky, ale také při hledání možností využívajících obnovitelné zdroje energie.
Zkratka ESG značí celkové hodnocení firmy na základě udržitelnosti a firemní odpovědnosti. Písmeno „E“ se vztahuje k enviromentální udržitelnosti, „S“ k udržitelnosti společenské a „G“ (Governance) hodnotí řízení a vedení firmy. Od roku 2024 vstoupí v platnost povinný standard pro nefinanční reportování, který se v Česku dotkne více než tisícovky firem. Podniky s prokazatelnou společenskou odpovědností pak budou mít snazší přístup k získávání kapitálu, půjček a investic.
„Byla jsem z prezentace zástupců společnosti Jipocaru velmi mile překvapena, protože mají nakročeno k tomu, aby se stali jedním z lídrů mezi velkými podniky na Vysočině, kteří začnou rozvíjet, a hlavně využívat nové technologie v souvislosti s obnovitelnými zdroji. Jipocar se také velmi proaktivně připravuje na tzv. ESG audit, což by mohlo být pro ostatní také velkou inspirací,“ doplňuje náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hana Hajnová.
Pod vlivem současné energetické situace pak akcelerují projekty na větší využití obnovitelných zdrojů, tedy hledání možností pro umístění solárních panelů v rámci logistického areálu, nebo hledání příležitostí pro využití větrné energie.
S tím se pojí i velmi zajímavý projekt Jipocaru na využití vodíku jako alternativního paliva v dopravě. Ambicí Jipocaru je vodík nejenom vyrábět, ale také vybudovat vlastní plnící stanici a hledat partnery pro spolupráci. Výroba vodíku z větrné energie představuje klíčový prvek této vize, protože zelený vodík je možné vyrobit pouze z obnovitelných zdrojů.
„S vedením společnosti jsme se dohodli, že budeme spolupracovat na rozvoji vodíkových technologií se zaměřením na rozvoj využívání alternativních pohonů v silniční dopravě na Vysočině. Za tímto účelem vzniká platforma „Vodíková Vysočina“, která má za cíl aktivovat myšlenku využívání vodíkových pohonů u těžkých dopravních prostředků, například ve veřejné hromadné dopravě,“ dodává Hajnová.