Malíři Míla Doleželová a Jiří Mareš se vrací do Telče

1. července 2021
Malíři Míla Doleželová a Jiří Mareš se vrací do Telče

Telč, 1. července 2021 - Po složité cestě, a až téměř po třiceti letech od úmrtí významné telčské malířky Míly Doleželové, se většina jejích děl, a také děl jejího muže, rovněž akademického malíře, Jiřího Mareše, vrací zpět do Telče. Dohodli se na tom zástupci České dominikánské provincie a Univerzitního centra Masarykovy univerzity, kteří společně s městem Telč a Krajem Vysočina připravili první malou letní expozici vybranou z obrazů z pozůstalosti obou malířů, nyní Masarykově univerzitě do Telče dlouhodobě zapůjčených. Vernisáž výstavy proběhne 1. července od 16 hodin v knihovně Univerzitního centra v Telči.

Akademickou malířku Mílu Doleželovou, která prožila značnou část života v Telči, kde i zemřela, není milovníkům umění jistě třeba představovat. Její dílo sestávající jednak z fresek (např. lékárna v Jihlavě), a také z nesčetného množství olejomaleb a grafik, je opravdu monumentální. I když pro širší veřejnost možná trochu zapomenuté. Dodejme, že nespravedlivě. Většina z nás jistě zná její ilustrace k Příběhům dávné Indie či k romským pohádkám, které vyšly pod názvem Zpívající housle.

Na čtvrteční vernisáži potkáte i naši telčskou zastupitelku a náměstkyni hejtmana Kraje Vysočina Hanu Hajnovou. „Je mi ctí a zároveň mám velkou radost, že se podařilo dílo Míly Doleželové dostat do Telče, protože její obrazy visí od New Yorku po Paříž, ale na domácí půdě se jí podobného uznání zatím bohužel nedostalo. To byl i jeden z důvodů, proč jsem se aktivně zapojila do příprav letošní výstavy a společně s týmem kolem pana Makovce vymýšlím další aktivity, které by mohly její život a dílo připomenout v příštím roce, kdy si připomeneme 100 let od jejího narození,“ říká Hana Hajnová. Míla Doleželová je také jednou z Žen Vysočiny – projektu, za kterým Hanka stojí a jehož cílem je dostat více žen do veřejného prostoru. Díky tomuto projektu si bude moci každý z návštěvníků odnést na památku originální letáček s Míliným medailonkem od Aleny Kastnerové a autorskou ilustrací od Julie Opletalové.

<embed alt="Malíři Míla Doleželová a Jiří Mareš se vrací do Telče" embedtype="image" format="left" id="4578" />

„Styl paní Míly je originální a nepřehlédnutelný. Tak jako byla i její osobnost a její životní příběh. V příštím roce si připomeneme 100 let od jejího narození, ale již teď tu máme první dárek a dobrou zprávu,“ říká ředitel Univerzitního centra Jaroslav Makovec, „podařilo se nám domluvit s Dominikánskou provincií na dlouhodobém uložení obrazů z pozůstalosti Míly Doleželové a jejího manžela akademického malíře Jiřího Mareše v prostorách Univerzitního centra,“ dodává.

Jedná se o opravdu úctyhodnou sbírku, která se tak po téměř třiceti letech vrací zpět do Telče. Masarykova univerzita má v Telči v plánu nejen poskytnout obrazům lepší depozitní podmínky, ale také je formou stálé expozice více ukázat veřejnosti, a spolu s nimi lépe představit i jejich autory. To, aby jejich obrazy žily dál, je koneckonců to, co si paní Míla přála. První malá letní výstava bude jistě nejlepší pozvánkou na oslavy v příštím roce.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

Piráti posouvají sociální podnikání ve Sněmovně i na Vysočině

V den, kdy Sněmovnou prošel prvním čtením zákon o integračním sociálním podnikání, podepsala Hana Hajnová, pirátská náměstkyně hejtmana, Memorandum sociálního podnikání v Kraji Vysočina. Čtvrtek 2. května tak významně posunul dosud neřešenou problematiku ukotvení sociálního podnikání v české legislativě. Díky tomu se zlepší podmínky pro zaměstnávání osob, které to mají z mnoha důvodů na trhu práce těžší.

Další úleva od byrokracie. Vláda schválila třetí antibyrokratický balíček připravený ministrem Michalem Šalomounem

Další úleva od byrokracie. Vláda schválila třetí antibyrokratický balíček připravený ministrem Michalem Šalomounem

Praha, 7. května 2024 – Ministr pro legislativu a předseda Legislativní rady vlády Michal Šalomoun na vládě představil již třetí antibyrokratický balíček. Soubor dalších 29 opatření, která po předchozí konzultaci s jednotlivými ministerstvy kabinetu předložil, má za cíl zjednodušit život podnikatelům, živnostníkům i občanům. Sníží, nebo zmírní množství nadbytečných a zatěžujících povinností, které jim ubírají čas i energii. Schválený materiál navazuje na první a druhý balíček přijaté vládou v předchozích dvou letech a také na Programové prohlášení vlády „zrušit, co je v českém právu zbytečné nebo přestalo dávat smysl: povinnosti, razítka i samotné zákony.“