Jihlava, 10. října 2022 - Krize. Slovo, které v posledních letech slyšíme i čteme čím dál častěji. Není se čemu divit. Události ve světě i u nás nabraly směr, který neočekával asi nikdo z nás. Covidová krize, následně krize na Ukrajině, ekonomická krize, energetická krize, klimatická krize...
Valí se na nás ze všech stran – a někdy je toho už moc. Nevím, jak vy, ale já si od toho všeho potřebuji občas odpočinout. Zpravidla v takovém případě mířím do přírody. Vysočina má hodně co nabídnout – máme tu nepřeberné množství přírodních památek nebo rezervací, můžeme se projít v lese i na stepi, zamířit k prameni některého z mnoha toků, které v našem kraji začínají svou pouť krajinou. Příroda nám mnohé dává – a občas potřebuje naši pomoc.
Někdy je potřeba lidský zásah, aby zůstal zachovaný prostor pro ohrožené druhy rostlin i živočichů. Na řadě chráněných lokalit tato údržba už probíhá, na další se nedostává. Doufám ale, že v tomto směru dojde ke změně. V rámci Národního plánu obnovy byl vypsán dotační titul zaměřený právě na tuto oblast.
Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK ČR) vyhlásila na začátku srpna tohoto roku výzvu Podpora obnovy přirozených funkcí krajiny, jejímž cílem je podpora adaptačních opatření pro zmírnění dopadů klimatické změny na vodní, nelesní a lesní ekosystémy. Konkrétně lze díky této výzvě zlepšit druhovou a prostorovou skladbu lesa, zajistit péči o cenné nelesní biotopy, tvořit a obnovit mokřady, tůně a malé vodní nádrže, revitalizovat vodní toky a vysazovat dřeviny i mimo les.
Do výzvy, v níž je alokováno 60 milionů korun a maximální výše dotace činí 250 tisíc korun, a to až do 100 % uznatelných nákladů, se může přihlásit široký okruh žadatelů, tedy například fyzické i právnické osoby, spolky a další organizace. Příjem žádostí trvá do 13. října. Pokud tedy máte nějaký nápad na zlepšení svého okolí, neváhejte a přihlaste se. Třeba to ještě stihnete.
Žádosti můžete vyplňovat prostřednictvím Jednotného dotačního portálu na https://isprofin.mfcr.cz/rispf
A za druhé náš kraj chystá do dalších let rozšířit podporu ochrany přírody a chráněných území. Máte-li možnost, zapojte se i vy – obce, spolky a další organizace pořádají řadu dobrovolnických akcí v přírodě. Teď na podzim to bude hlavně sázení stromů, v průběhu roku třeba kosení a hrabání trávy nebo vyřezávání náletových dřevin. Zapojit se může každý – a jak už jsem zmínila, příroda občas potřebuje naši pomoc.