Minulé úterý se v sídle Kraje Vysočina v Jihlavě uskutečnila konference magazínu Egovernment na téma Digitální informační agentura – přerod českého eGovernmentu? Pozvání na konferenci přijali a s diváky diskutovali Ivan Bartoš – místopředseda vlády pro digitalizaci a Martin Mesršmíd, nový ředitel Digitální informační agentury.

Digitální informační agentura (DIA) představuje jednotné expertní centrum pro řízení a plánování digitalizace státní správy. Díky této centrální koordinaci lze efektivně řídit IT projekty, sdružovat experty nebo zlepšovat online služby veřejné správy, například díky projektům eDokladovka, eObčanka, Katalog služeb veřejné správy, mobilním aplikacím atd. V lednu letošního roku Vláda ČR schválila jmenování nového ředitele DIA, který vzešel z otevřeného výběrového řízení. Je jím Martin Mesršmíd, dlouholetý vrcholový manažer IT firmy Avast, který se věnoval projektům analytiky velkých dat.

„Zákon ke vzniku DIA vycházel z dlouhodobé zkušenosti, kterou jsme mohli slyšet a zažívat, a to byl obtížný postup české digitalizace. Návrh zákona měl 140 připomínek, vypořádání trvalo zhruba 6 týdnů. Zákon prošel, senát ho poslal dál bez usnesení, prezident ho podepsal. Ve spolupráci s ministerstvem vnitra a dalšími jdeme k termínu 1. 4., kdy DIA má převzít první funkce a začít fungovat,“ řekl na konferenci Ivan Bartoš.

Digitalizaci se dlouhodobě věnuje i Kraj Vysočina, který provozuje například Národní kontaktní místo pro elektronické zdravotnictví a nově také dokončuje práce na tzv.  elektronických zahraničních eReceptech, které pacientům umožní vyzvedávat si své léky v zahraničních lékárnách, a naopak cizincům zpřístupní vyzvednutí léků na území Česka. „Kraj Vysočina podporuje snahu o zrychlení a elektronizaci stavebního řízení prostřednictvím krajského portálu územního plánování a připravujeme novou službu pro urychlení procesů vyjadřování se ke stavbám. Podobně jako ostatní kraje intenzivně pracujeme na realizaci projektu Digitálně technické mapy. V případě Vysočiny je práce o to intenzivnější, protože provozujeme technické prostředí tohoto systému a dat pro další kraje v rámci tzv. K6,“ doplňuje radní Kraje Vysočina pro školství, sport a IT Jan Břížďala.

Kromě toho je nutné zlepšovat a rozšiřovat také projekty v oblasti kybernetické bezpečnosti. „Ve spolupráci s policií realizujeme řadu preventivních programů, organizujeme vzdělávací aktivity. I v této oblasti je pro nás zásadní další spolupráce se státem a týmy NAKIT, DIA a sdružením CESNET,“ dodává Břížďala.

"Vysočinu chápu jako jeden z krajů, který je příkladný. A je často i tvůrcem strategií, které můžou být inspirativní pro jiné regiony v oblasti digitalizace – ať jsou to datové sklady, řešení, která dokáže Vysočina poskytovat státu jako celku. Ono je to ideově podobné na platformu, kterou jsme zvolili pro řízení české digitalizace od teď pro další období, a to je silná centrální instituce – Digitální informační agentura," řekl na tiskové konferenci médiím ministr Ivan Bartoš.