Ve čtvrtek 6. dubna bylo v sídle Kraje Vysočina slavnostně podepsáno memorandum o spolupráci v oblasti výroby, skladování a využívání vodíku napříč odvětvími. Podpis memoranda umožní vznik nové platformy s názvem „Vodíková Vysočina“ (Hydrogenhills), do níž se mohou zapojit firmy a instituce, které se vodíkovými technologiemi zabývají, nebo mají zájem o jejich využívání. Signatáři memoranda jsou: Kraj Vysočina, statutární město Jihlava, Vysoká škola polytechnická Jihlava, dále pak společnosti SmartPlan a JIPOCAR Power.

memorandum-20_optimized

„Vodíková Vysočina je otevřená platforma a to znamená, že jsme otevření ke spolupráci s dalšími subjekty, které se kolem vodíkových technologií pohybují. Takže pokud jsme vás touto informací zaujali a chtěli byste se s námi na rozvoji této oblasti podílet, teď je ideální čas nám o tom dát vědět,“ uvedla Hana Hajnová (Piráti), náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.

memorandum-1_optimized
memorandum-2_optimized

Česká republika se stejně jako ostatní země Evropské unie zavázala dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050 a jedním z možných řešení, jak toho dosáhnout, je využití vodíku a rozvoj vodíkových technologií v rámci strategie ČR. Také Kraj Vysočina vidí v této oblasti výrazné příležitosti a chce se stát místem pro praktické uplatnění nových technologií, zejména v energetice a dopravě.

Právě vznikající projekt „Vodíková Vysočina“ byl součástí prezentace Hany Hajnové na Leaders summitu v tchajwanské Taipei, kam na konci března zavítala i delegace z Vysočiny. Hana Hajnová zde se zástupci samospráv z celého světa promluvila o vizi udržitelné dopravy na Vysočině. „Protože vodík a vodíkové technologie jsou jedním z hlavních nástrojů pro snižování emisí, tak platforma Vodíkové Vysočiny byla jasnou volbou pro prezentaci. Trend k využívání vodíku v dopravě potvrzovali i ostatní účastníci a byla to pro mě skvělá příležitost jednak k navázání kontaktů v této oblasti, ale také k získání zkušeností z praxe a přehledu aktuálních trendů, jakým směrem se vodíkové technologie ubírají,“ doplňuje Hajnová.

memorandum-16_optimized
memorandum-12_optimized

Na podpis memoranda naváže tvorba akčního plánu, jehož cílem bude nastínění dílčích kroků, které chtějí signatáři memoranda uskutečnit v průběhu následujících dvanácti měsíců. Objevuje se mezi nimi například ambice vybudování vodíkové plnící stanice v Jihlavě, podnikatelská mise do Dolního Bavorska nebo vyzkoušení vodíkového autobusu v městské dopravě v Jihlavě.

memorandum-9_optimized