Čistá Vysočina letos již po třinácté

Čistá Vysočina letos již po třinácté

Jihlava, 12. ledna 2022 - Osvětová akce Čistá Vysočina v rámci kampaně Den Země, spojená s jarním úklidem přírody, proběhne také v letošním roce a bude se jednat již o třináctý ročník. Tradiční sběr odpadků probíhá především v okolí silnic a na veřejných prostranstvích v obcích a městech na Vysočině.

„Čistá Vysočina probíhá v celém našem kraji a každoročně se na sběru odpadků podílejí obce, neziskové organizace, školy, firmy ale i jednotlivci. Vysočina je typická svou krásnou přírodou. Buďme proto společně všímaví a přispějme k udržení její výjimečnosti. Děkujeme všem, kteří se k nám připojí a pomohou ke zkrášlení prostředí, ve kterém společně žijeme,“ uvedla Hana Hajnová (Piráti), náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje.

Vzhledem k situaci ohledně koronavirové pandemie je nutné sledovat aktuální nařízení státních a krajských odpovědných orgánů a řídit se podle nich. Hlavním úklidovým týdnem Čisté Vysočiny bude 11. až 24. duben. Registrace nových přihlášek je již spuštěna a potrvá až do konce února pod odkazem https://www.kr-vysocina.cz/cistavysocina. Zde si může dobrovolník nebo zástupce organizované skupiny vybrat úsek silnice, kolem které chce vysbírat odpadky. Sebrané pytle s odpadem na takto nahlášených úsecích silnic I., II. a III. třídy mimo obce odveze a jejich likvidaci zajistí spolupracující Krajská správa a údržba silnic Vysočiny (KSÚSV). U ostatních úseků si musí odvoz a uložení zajistit sbírající po domluvě s vlastníkem pozemku. Zanesením informace o úklidu konkrétního úseku komunikace do mapy dostává veřejnost přehled o již „zabraných“ úsecích a organizace akce je tak přehlednější. S výslednou mapou úseků pracuje i KSÚSV a samotné obce, ve kterých sběr probíhá.

„V letech před pandemií se zapojovalo více než 20 tisíc dobrovolníků a vždy vysbírali 73 až 104 tun odpadků. V loňském roce to bylo za přispění téměř 13 tisíc účastníků 72 tun. Více organizačních informací se dozvíte na webu Čisté Vysočiny a pro registrované účastníky zajistíme jako každý rok zdarma pytle na odpadky,“ doplnila Hana Hajnová.

Přihlášení probíhá od 1. 1. do 28. 2. 2022 prostřednictvím elektronického formuláře na webových stránkách Kraje Vysočina: www.kr-vysocina.cz/cistavysocina. Na tomto odkazu také naleznete aktuální mapu již přihlášených úseku pro Vaši větší přehlednost.


KONTAKT PRO NOVINÁŘE

Jiří Svoboda, 724 235 840, jiri.svoboda.hb@pirati.cz

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články