Na pravidelném setkání nejvyšších zástupců klíčových firem Kraje Vysočina z oblasti průmyslu s radním pro oblast školství Janem Břížďalou se řešila témata související se středoškolským vzděláváním. Společná diskuze se odehrála ve žďárském sídle firmy Hettich ČR za účasti desítky manažerů, kteří se chtěli seznámit se záměry Kraje Vysočina v oblasti rozvoje vzdělávací soustavy.

Mnozí zaměstnavatelé se shodli na obecném trendu, že je obtížnější vyhledávat kvalifikované pracovníky, jelikož se jich na volné pracovní pozice nehlásí vyšší počet. To mimo jiné souvisí s nižšími počty žáků v odborném vzdělávání oproti době před 30 lety, kdy několik z těchto firem bylo založeno. Tento trend je způsoben nejen nižším počtem středoškoláků obecně, ale i dynamicky se měnícími požadavky jednotlivých profesí. Pro představu, v roce 2010 studovalo na středních školách v Kraji Vysočina 25.163 žáků, zatímco v roce 2020 jich bylo již jen 21.348. Minimum dokonce nastalo v roce 2017, kdy bylo v kraji 19.561 středoškoláků.

Dynamicky se měnící požadavky jednotlivých profesí znamená, že patnáctiletí nejsou schopni se rozhodnout a jednoznačně si zvolit svoji vzdělávací a profesní cestu. Jak uvádí krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala: „Každá pracovní pozice se mění, stejně tak i potřeby společnosti a trhu práce. Cílem tak je připravit žáky na tyto výzvy budoucnosti reagovat, být podnětní, iniciativní a kreativní.“

Pozitivním trendem však je, že zaměstnavatelé vyvíjí sami aktivity na posílení své spolupráce se školami, například v podobě podpory kariérového poradenství na základních a středních školách, zapojení odborníků z praxe do výuky či umožnění stáží žáků a učitelů u zaměstnavatelů.