V současné době Kraj Vysočina klade velký důraz na řešení problematiky bezpečnosti na školách vzhledem k nenadálé situaci kolem střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Důležitým tématem je přístup k duševnímu zdraví studentů, což převládlo nad původními návrhy na zavedení fyzických bezpečnostních opatření, jako jsou detektory kovů či bezpečnostní rámy.

Koordinační schůzka, na které se sešli zástupci z Policie ČR, HZS Kraje Vysočina, ZZS Kraje Vysočina, České školní inspekce a další, zdůraznila, že zvýšení fyzické bezpečnosti (v podobě rámů a detektorů) ve školách není nejúčinnějším řešením. Místo toho se rozhodlo pro posílení opatření zaměřených na prevenci a duševní zdraví studentů.

Jak jsem zmínil v rámci setkání – je klíčové věnovat větší pozornost duševnímu zdraví ve školách a informovat o tom ředitele a učitele, místo umisťování rámů do škol, které nejsou vhodným řešením.

Dalším krokem je vytvoření a implementace krizových plánů, které určí konkrétní zodpovědnosti a postupy v případě krizové situace. Je důležité proškolit zaměstnance a provádět pravidelné nácviky krizového řízení.

Závěrem lze říci, že krajská koordinace kladla důraz na duševní zdraví a vzdělávání v oblasti prevence. S tímto přístupem se očekává, že školy budou lépe vybaveny pro podporu duševního zdraví svých studentů a zaměstnanců, což je považováno za důležitější než zavedení fyzických bezpečnostních zařízení. Další setkání pracovní skupiny je naplánováno na 8. února 2024, kde se budou diskutovat další kroky v tomto směru.