Jak ovlivní výstavba nových reaktorů v Dukovanech život na Vysočině?
Na co se mají připravit obyvatelé krajů dotčených výstavbou nových bloků v elektrárně Dukovany? Jaká opatření má připravit stát a jaká kraje? Na to odpovídá sociekonomická studie Dukovany 2024.
Kdo zaplatí školníky, kuchařky a uklízečky od září 2025?
Návrh rozpočtu ministerstva školství na rok 2025 počítá s nárůstem výdajů o 22 miliard Kč. Toto navýšení se promítne jak do regionálního, tak vysokého školství. Problém ale je, že aktuálně není rozpočtově kryto financování nepedagogů od 1. září 2025.
Podpořme biodiverzitu v lesích způsobem, který dává smysl
Novela lesního zákona míří do Poslanecké sněmovny a kromě řady jiných úprav zavádí zásadní změnu v podobě plateb za tzv. ekosystémové funkce lesů. Tento nový přístup má teoreticky za cíl motivovat vlastníky lesů k udržitelnému hospodaření. Navržené provedení ale není vhodné. Mimo jiné by znamenalo zavedení dotací i na způsoby hospodaření, které dosud byly ze zákona povinné.
Jak postoupila Debyrokratizace a úleva pro zemědělce?
Další oblastí, na kterou se Milan Daďourek ve své práci na Ministerstvu zemědělství zaměřil, byla debyrokratizace a snaha zjednodušit pravidla pro zemědělce a chovatele. Milan prosazoval několik významných změn, které mají přímý dopad na každodenní fungování zemědělských podniků a snižují nadbytečnou administrativní zátěž.
Milan Daďourek "Krajinné prvky je třeba podporovat, ale bez frustrace zemědělců"
Díky pirátskému náměstkovi Milanu Daďourkovi se podařilo připravit legislativní návrhy zaměřené na ozdravení krajiny a podporu biodiverzity, což je klíčové pro dlouhodobou udržitelnost českého zemědělství. Piráti v této oblasti kladou důraz na zlepšení vodního režimu, ochranu půdy a zvýšení krajinné různorodosti. Tyto aspekty jsou zásadní nejen pro boj s erozí a suchem, ale také pro zvládání důsledků extrémních výkyvů počasí, jako jsou záplavy, požáry či vichřice. Různorodá krajina, ve které se pěstuje množství plodin, zajišťuje lepší odolnost vůči těmto negativním jevům a stabilitu pro budoucí zemědělskou produkci.
Daďourek: "Navrhli jsme definici pro rodinné zemědělské hospodářství."
Milan Daďourek během svého letošního plodného působení na Ministerstvu zemědělství významně přispěl k modernizaci přístupu k českému zemědělství. Jako náměstek člena vlády prosazoval pirátský program a priority, mezi něž patřila také podpora rodinných farem. Česko se dlouhodobě vyznačuje vysokou koncentrací velkých zemědělských podniků, což je v ostrém kontrastu s většinou zemí Evropské unie, kde dominují menší rodinné farmy. Zatímco průměrná velikost farmy v Česku dosahuje 150 hektarů, v EU je tento průměr kolem 24 hektarů, přičemž malé farmy často hospodaří na většině zemědělské půdy.
Pavel Knežik: Jsem důkazem, že to jde a má to smysl.
V dnešním rozhovoru se pobavíme s pirátským kandidátem, dobrovolným hasičem a „ajťákem“ Pavlem Knežikem. Pavel je poslední čtyři roky krajským zastupitelem za Piráty. Profesně se pohybuje v IT a v současnosti pracuje jako správce sítě ve výrobní firmě. Je také předsedou Krajského sdružení Vysočina. Při své práci v zastupitelstvu se zaměřil na digitalizaci, otevřenost úřadů a na podporu dobrovolných i profesionálních hasičů.
Pirátské priority pro Vysočinu: Čistá energie a životní prostředí
Do voleb jdeme s heslem „Nabíjíme Vysočinu čistou energií!“, která pro nás znamená rozvíjení energetické soběstačnosti našeho kraje za pomoci obnovitelných zdrojů a také energii našeho týmu plného odbornic a odborníků, kteří mají čistý štít. Protože Piráti jsou jedinou stranou bez korupce. Přinášíme také energii mladých lidí, kterým dáváme hlas a tvoříme co nejlepší podmínky, aby nám na Vysočině zůstávali. A v neposlední řadě využijeme naši energii na obnovu a budování krajinných prvků pro zvýšení odolnosti a rozmanitosti vysočinské krajiny.
Projekt Sala Cultura CZonA byl oficiálně spuštěn
Dne 5. září 2024 se v Jihlavě setkali zástupci Kraje Vysočina a Dolního Rakouska, aby oficiálně zahájili projekt Sala Cultura CZonA, financovaný z programu Interreg Rakousko – Česko 2021-2027. Jako člen Komise kultury a cestovního ruchu jsem velmi rád, že se podílíme na dalším přeshraničním projektu, který propojí naše země v mnoha sektorech.
Pirátské priority pro Vysočinu: Škola jako prostor pro seberealizaci
Školství je nedílnou součástí správy kraje a pro Piráty představuje prioritu. Pirátský přístup ke školství prosazuje i v tomto volebním období Jan Břížďala. Ten se při nastavování školské politiky řídí daty, aby nabídka oborů odpovídala zájmu deváťáků a uplatnitelnosti na trhu práce.
ROZHOVOR: Jiří Svoboda o kultuře a cestě k politice
Přinášíme další z rozhovorů s předními kandidáty do Krajského zastupitelstva. Tentokrát se vyptáváme Jiřího Svobody na téma kultury. Jirka je dlouhou dobu politicky aktivní v Havlíčkově Brodě, kde je v současnosti také předsedou místního pirátského sdružení a členem Výboru pro cestovní ruch, média a kulturu.
Hanka Stuchlík Kašpaříková: Já politiku nevyhledávala, ona si mne našla sama
Přinášíme další z našich tematických rozhovorů s kandidáty, tentokrát na téma dopravy. Pirátkou, která nám tuto problematiku přiblíží, je Hanka Stuchlík Kašpaříková, jež se věnuje dopravě dlouhodobě. Hanka se jako projektová manažerka podílela na vyhledávací studii cyklostezky Třebíč – Vladislav, která je součástí cyklotrasy Třebíč – Vladislav – Náměšť nad Oslavou.
Pirátské priority pro Vysočinu: Klíčem pro duševní zdraví je prevence a dostatečné kapacity
Kvalitní duševní zdraví je pilířem dobrého života. Každý člověk potřebuje zázemí a prostor, ve kterém se bude cítit dobře. Ohroženou skupinou jsou v dnešní době především děti. Jak pomoci generaci, která byla prošla covidem a čelí současné informační době?
Pirátské priority pro Vysočinu: Dobře placená práce přiláká zpět mladé a zvýší kvalitu života
Aby byla Vysočina plná života a mladí lidé se nám vraceli, je potřeba začít řešit příčiny regionálních problémů, nikoliv jejich následky. Naším cílem je spokojený občan, který má dobrou práci a zajištěné kvalitní bydlení. Jak toho dosáhnout?
Pirátské priority pro Vysočinu: Dostupné služby udrží život i v menších obcích
Dostupnost služeb je klíčovým prvkem pro kvalitní život v našich obcích. Ať se jedná o dostupnost zdravotní péče, dostatek míst od školek po střední školy nebo pohodlnou dopravu. Naším cílem je spokojený občan Vysočiny, který má dobrou práci, do které se pohodlně dostane. Jeho děti žijí ve zdravém životním prostředí, vybírají si z široké nabídky kvalitních škol a zájmových aktivit. A o jejich zdraví pečují lékaři a zdravotníci ve špičkově vybavených zařízeních.
Radní Břížďala se vydal jako dobrovolník učit děti do Malého Tibetu
Jihlava 16. srpna – V rámci dlouhodobého projektu Himálajský patron – Brontosauři v Himálajích mají čeští učitelé a dobrovolníci možnost vycestovat a učit děti či pracovat v indickém Mulbekhu, oblasti Malého Tibetu (Ladakh). Letos se do projektu zapojil i krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala (Piráti), který nyní tráví týdny vyučováním chemie na škole Spring Dales Public School Mulbekh.
První fotovoltaické elektrárny na krajských budovách již vyrábí elektřinu
Telč, 13. srpna - Díky práci pirátské náměstkyně Hany Hajnové se realizují první projekty fotovoltaických elektráren na krajských budovách. První elektřinu vyrobenou ze slunce již využívají v Telči v areálu cestmistrovství a v denním stacionáři v Golčově Jeníkově. “Začali jsme osazovat první fotovoltaické elektrárny na krajské budovy, aby kraj šel příkladem nejen v oblasti energetických úspor, ale i decentralizace energetiky,” uvedla Hana Hajnová, krajská náměstkyně hejtmana pro oblast regionálního rozvoje.
Hajnová: Navážeme na dobrou praxi nekumulování politických funkcí
Do krajských voleb, které se budou konat letos 20. a 21. září, kandiduje téměř polovina poslanců. Týká se to i Kraje Vysočina. Před čtyřmi lety byla otázka kumulování uvolněných politických funkcích velkým tématem povolebních vyjednávání současné krajské koalice, která se nakonec dohodla na jasné nekumulaci uvolněných funkcí. „Zpětně hodnotím koaliční shodu na tomto rozhodnutí jako velmi důležitou a prospěšnou, protože jsme se díky ní mohli naplno věnovat všem agendám a výzvám, které kraj řešil. A že jich nebylo málo,“ uvedla lídryně pirátské kandidátky Hana Hajnová, která v současnosti zastává pozici první náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina. Mezi zmiňovanými výzvami byla například pandemie onemocnění covid-19 nebo uprchlická krize v souvislosti s bezprecedentním útokem Ruska na sousední Ukrajinu.
ROZHOVOR: Barbora Pipášová o duševním zdraví a jeho podpoře
V minulém rozhovoru jsme představili dva mladé, aktivní vysočinské Piráty. Jedním z témat, které v rozhovoru zaznělo, bylo téma duševního zdraví. Duševní zdraví se dostalo do veřejné diskuze po tragédii na Filozofické fakultě UK. Jde však o téma, které má několik rozměrů a je třeba na něj nahlížet systematičtěji, a ne jen při tragédiích. Pirátkou, která zastřešuje program pro duševní zdraví, je Barbora Pipášová. Bára se této problematice věnuje dlouhodobě a denně se s ní setkává při své práci jako psychoterapeutka dětí a dospívajících. Je tedy ideální kandidátkou na přiblížení pirátské vize pro duševní zdraví.
Břížďala: Do vedení škol jsme jmenovali nejvhodnější kandidáty
Jihlava, 1. srpna 2024 - Ode dneška je jmenováno pět nových ředitelů a ředitelek škol zřizovaných Krajem Vysočina. Radní Jan Břížďala postupně předal jmenovací dekrety nastupujícím ředitelům a popřál jim mnoho úspěchů. Všichni jmenovaní ředitelé vzešli z konkurzních řízení, ve kterých byli hodnotící komisí doporučeni jako nejvhodnější kandidáti.