Vítězství v Telči si velmi cením, říká Hana Hajnová

06. 11. 2020
Vítězství v Telči si velmi cením, říká Hana Hajnová

21 056 hlasů, 13,20%, 7 mandátů, 2. místo. Takto shrnula 3.října na svém Twitteru výsledky voleb do krajského zastupitelstva lídryně kandidátky Pirátů Hana Hajnová. Překvapení a radost z výsledků letošních ne zcela tradičních voleb vystřídala nesnadná vyjednávání o budoucí koalici. “Výsledkem byla podpora široké koalice, ve které sice neobsadíme post hejtmana, ale dostaneme prostor realizovat maximum z našeho programu,” zhodnotila budoucí první náměstkyně hejtmana Hajnová, se kterou jsme si kromě politiky povídaly také o tom, zda se s novou funkcí změnil její osobní život či kde se vidí v budoucnu.

Očekávala jste, že by Česká pirátská strana mohla mít v Kraji Vysočina takový úspěch nebo to pro vás bylo překvapením?

Upřímně to bylo překvapení, naše očekávání mířila někam ke dvoucifernému výsledku, ale celkové druhé místo a 13,20% jsme nečekali. Vnímám to především jako výsledek dobře odvedené práce, ať už na našem pirátském programu nebo v samotné kampani.

Co vás potěšilo nejvíce? Počet preferenčních hlasů či vítězství v Telči?

Popravdě preferenční hlasy jsem zase až tolik nesledovala, ale vítězství v Telči si velmi cením.

Piráti porazili všechny „tradiční“ politické strany, o čem to podle Vás svědčí?

Asi bych úplně neřekla, že jsme porazili všechny tradiční strany, ale že voliči jasně vyjádřili většinovou podporu stranám nevládním. To vidím jako ten hlavní signál krajských voleb a tím směrem jsme se také rozhodli vést naše povolební vyjednávání.

Nemrzelo vás, že Piráti nakonec neobsadili hejtmanský post?

Lhala bych, kdybych řekla, že nemrzelo, ale i o tom je politika. Povolební vyjednávání nebyla snadná a my v určitém okamžiku dospěli do bodu, kdy jsme se museli rozhodnout, zda nám jde více o posty, nebo i jiné věci a společně s mým skvělým pirátským týmem jsme přehodnotili naši strategii. Výsledkem byla podpora široké koalice, ve které sice neobsadíme post hejtmana, ale dostaneme prostor realizovat maximum z našeho programu.

Co bude vaším úkolem v roli první náměstkyně, kterým oblastem byste se chtěla věnovat?

Z profesního hlediska mám nejblíže k oblasti regionálního rozvoje, kterému jsem se věnovala více než 11 let během svého působení v Jihomoravském inovačním centru a ráda bych tyto své zkušenosti nyní zúročila i z politické úrovně. K postu první náměstkyně se pak pojí některé zákonné záležitosti, jako je zastupování hejtmana např. v době jeho nepřítomnosti, apod.

Jak moc se váš život změnil od té doby, co jste se v sobotu 3. října dozvěděla výsledky voleb?

Myslím, že můj život se příliš nezměnil, pokud neberu v potaz všechna ta jednání a vyjednávaní, která byla často velmi dlouhá a trvala třeba až do noci. Jinak funguji pořád stejně, věnuji se svojí rodině, práci, snad jen kroketu a telčskému kroketovému klubu jsem nemohla letos dát tolik času jako v minulých letech.

Nemáte obavy z toho, že v nové poměrně široké koalici se budou tříštit názory a bude obtížné se dohodnout?

Při zevrubném pohledu na politické programy všech koaličních subjektů nemám. Můžou se objevit témata, u kterých nebude úplně snadné najít shodu, ale věřím, že takových oblastí bude minimum a domluvit se dokážeme. Stojí před námi velmi těžká a nepředvídatelná doba, kdy bude více než kdykoli jindy potřeba nehledět na malichernosti a zaměřit se na to opravdu důležité.

Čemu se Piráti na krajské úrovni hodlají věnovat v nejbližší době?

Už při sestavování našeho krajského programu a kandidátky se ukázalo, že mezi naše nejsilnější témata bude patřit jednak už zmíněný regionální rozvoj, dále pak životní prostředí s důrazem na otázky nakládání s vodou v krajině a dostupné a moderní školství (i s ohledem na aktuální nároky distanční výuky, apod.). Chceme přiložit ruku k dílu i v oblastech nejvíce zasažených koronavirovou epidemií, ať to jsou sociální služby, zdravotnictví nebo kultura a cestovní ruch. Jako jednotící linku pro všechny oblasti bychom rádi zapracovali na nastavení dobré a otevřené komunikace z krajské samosprávě směrem k obcím i občanům.

Z komunální do krajské politiky jste postoupila velmi rychle, plánujete další postup nebo byste ráda zakotvila právě v regionu?

Deklarovala jsem to i dříve, že moje současná ambice je právě krajská politika, ke které mám už od svých studií nejblíže. I když v nějaké vzdálenější budoucnosti nemůžu zcela vyloučit možný zájem například o celostátní politiku, v následujících letech se tímto směrem nechystám.

Chtěla byste něco vzkázat čtenářům TL?

Chtěla bych především poděkovat za tu projevenou důvěru a podporu ve volbách, které si velmi vážím a která pro mě bude doufám po celou dobu v krajském zastupitelstvu zrcadlem. I nadále se na mně můžete obracet se svými nápady i prosbami, až se usadí všechno povolební i koronavirové dění, ráda bych nastavila i nějaký formát pravidelného setkávání s občany, o který se s Vámi určitě podělím.

Marie Majdičová

Vyšlo v listopadovém vydání Telčských listů. Archiv dostupný zde.

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články