Únor ve Sněmovně z pohledu Jana Pošváře

Únor ve Sněmovně z pohledu Jana Pošváře

5. března 2020, Jihlava – V únoru jsme na Zemědělském výboru projednávali zákon na ochranu zvířat před týráním. Připravili jsme celý balíček pozměňovacích návrhů, které cílily na zlepšení podmínek hospodářských zvířat, zamezení jejich zbytečného mrzačení a řešili jsme i problémy chovatelů.

Sám jsem si vzal na starost, jak se dalo čekat, zrušení klecových chovů slepic k roku 2027 a zrušení výjimky ze zákazu vazných ustájení k roku 2030. Klíčovou roli v hlasování na výboru sehráli poslanci hnutí ANO, kteří nakonec hlasovali proti našemu návrhu zrušení klecových chovů slepic, v druhém případě nastalo překvapení a zrušení výjimek prošlo.

Jednalo se ale jenom o hlasování na výborech, rozhodující bude plénum a díky tlaku nás a našich spojenců (Velké zprávy TV Prima, 168 hodin, Zprávy TV Seznam) zákaz klecového chovu slepic podporuje nakonec snad i premiér Andrej Babiš. Uvidíme, jestli skutečně přesvědčí své poslance nebo to jsou jen kecy v kleci.

Sněmovna pustila do druhého čtení náš návrh zahrádkářského zákona. Ten nově definuje činnost zahrádkářů a deklaruje, že zahrádkářství je prospěšná činnost, která se výrazně podílí na rozvíjení společensky významných hodnot v oblasti životního prostředí a krajinného rázu a zvyšuje zájem veřejnosti o ekologii. Také se v něm ošetřují základní problémy zahrádkářů jako je délka nájmů nebo zhodnocení pozemků. Výbor přerušil projednávání návrhu a stanovil lhůtu na podávání pozměňovacích návrhů do 23. března a my připravujeme další doplnění zákona. Zahrádky jsou klíčem ke spokojenosti, k soběstačnosti a k jistotě velké části naší společnosti.

Společně s jihlavskou Pirátkou Evou Novákovou jsme vyslyšeli výzvu Oblastní charity Jihlava, která pro jejich potravinový sklad sháněla instantní polévky a jiné trvanlivé potraviny pro potřebné, které se pouze zalijí horkou vodou a nevaří se. Našli jsme lokálního producenta Natural Jihlava JK s.r.o. a oslovili jsme je. Dostalo se nám velmi milého přijetí a sám majitel této firmy nám nabídl prohlídku ve firmě a slevu na nákup polévek, když je to na charitativní účely. Nabídku jsme přijali a na závěr prohlídky koupili 480 kusů instantních polévek. Nakonec jsme vyrazili do Střediska křesťanské pomoci, kde jsme dar předali.

Přímo v místě mého nynějšího bydliště se ale odehrávalo jiné drama a úplně z jiného soudku. Ministerstvo zdravotnictví náhle odvolalo ředitele Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod (PN HB) a to z důvodů, které byly z velké části absolutně nesmyslné a nepravdivé. Společně jsme se s havlíčkobrodskými Piráty Jiřím Svobodou a Janem Kerberem připojili k tichému protestu, když ministr Adam Vojtěch přijel celou věc vysvětlit přímo do Havlíčkova Brodu. Místní primáři PN HB to ale naopak vysvětlili panu ministrovi a ten nakonec vydal opravné prohlášení, kde uznal svoji chybu v argumentaci. Jméno bývalého ředitele tak bylo očištěno a teď nezbývá než doufat, že ve výběrovém řízení vyhraje schopný nástupce.


Odkazy

Profil Jan Pošvář

Pirati pracují


Kontakt pro média

Hana Hajnová, 721 684 323, hana.hajnova@pirati.cz

Sdílení je aktem lásky

Další podobné články

Předsedové demokratických opozičních stran žádají poslaneckou kontrolu nad nízkouhlíkovým zákonem. Projekt Dukovany II nesmí ohrozit bezpečnost České republiky
19.11.2020

Předsedové demokratických opozičních stran žádají poslaneckou kontrolu nad nízkouhlíkovým zákonem. Projekt Dukovany II nesmí ohrozit bezpečnost České republiky

Praha, 19. listopadu 2020 - Ve Sněmovně dnes zazněla jasná slova demokratické opozice, která se vymezila proti absenci řádné poslanecké kontroly rozvoje jaderné energetiky v Česku. „Předsedové demokratických opozičních stran považují za nepřijatelné, aby Poslanecká...